POLECAMY

Jak karmić wcześniaka?

Wcześniak wymaga specjalnego żywienia. Jest zazwyczaj bardzo mały i bardziej wrażliwy na wszelkiego rodzaju infekcje. Nie jest też w stanie ssać piersi tak efektywnie, jak robi to dziecko urodzone w terminie i wymaga specjalnej opieki ze strony lekarzy, ale pamiętaj, że żaden specjalista nie zastąpi mu matki.
Jak karmić wcześniaka?

Wcześniak, czyli maleństwo

Rzecz komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku wcześniaków, ponieważ muszą one być umieszczone w inkubatorze. Przy infuzji dożylnej i innych procedurach medycznych karmienie piersią może okazać się niemożliwe.

Zobacz też: Czy znasz przeciwwskazania do karmienia piersią?

Lekarz nie zastąpi matki

Wielu rodziców czuje się bezsilnie wobec sytuacji, w której ich dziecko wymaga tak wielkiej uwagi ze strony lekarzy, jednak tylko matka jest w stanie zapewnić maluchowi idealny pokarm. Twoje mleko jest idealnie opracowane przez Twój organizm, bez względu na to, czy dziecko jest wcześniakiem, czy też nie.

Przechowaj pokarm dla malca

Istnieją alternatywne sposoby karmienia, które możesz zastosować u przedwcześnie urodzonego dziecka. Odciąganie pokarmu pomoże Ci w odczuwaniu więzi z maluchem, nawet jeśli nie możesz trzymać go w ramionach; ponadto możesz przechowywać odciągnięty pokarm do czasu, kiedy dziecko będzie mogło być nim karmione.

Zobacz też: Jak odciągać i przechowywać mleko z piersi?

Fragment pochodzi z książki „Mamie na ratunek. Karmienie piersią” Suzanne Fredregill (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)