POLECAMY

Jak karmić butelką?

Korzystanie z butelki daje możliwość nakarmienia Twojego maluszka wszystkim członkom rodziny — partnerowi, starszym dzieciom, Twoim rodzicom i teściom. Każdy może wziąć Twoją córkę na ręce i doznać wspaniałego uczucia bliskości, jakie towarzyszy karmieniu niemowlęcia.
Jak karmić butelką?

Nie martw się początkowym brakiem apetytu

Twoje dziecko raczej nie będzie miało problemu ze ssaniem smoczka: zdecydowanie łatwiej jest go uchwycić niż pierś matki. Jeśli jednak zobaczysz, że Twoje dziecko nie jest zainteresowane jedzeniem, nie zmuszaj go na siłę.

W ciągu pierwszych dni po narodzinach będzie odzyskiwało siły po porodzie i dostosowywało się do nowego otoczenia, dlatego może nie być zbyt głodna. Nie obawiaj się, jej apetyt szybko wzrośnie.

Jakie mleko wybrać?

Jeżeli zdecydowałaś się na karmienie dziecka butelką, będziesz musiała wybrać mleko, które chcesz stosować (mleko prosto od krowy sprzedawane w sklepach nie zawiera składników odżywczych, których potrzebuje dziecko w pierwszym roku życia).

Pediatrzy zalecają mleko modyfikowane oparte na krowim, a w przypadku wystąpienia jakichś problemów — mleko sojowe. To drugie jest szczególnie zalecane dla niemowląt, w których rodzinie występują przypadki alergii na mleko.

Wybór między mlekiem krowim a sojowym to tylko pierwsza z wielu decyzji, które będziesz musiała wkrótce podjąć.

Zobacz też: Czy mogę karmić swoje dziecko mlekiem w proszku?

Jak przygotować mleko?

Mleko dla niemowlęcia może mieć trzy różne postacie: gotowego do użycia, płynnego koncentratu lub proszku. Ta pierwsza opcja oczywiście jest najwygodniejsza, ale jednocześnie najdroższa. Jeśli zdecydujesz się na koncentrat lub proszek, pamiętaj, żeby postępować zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi mieszania i przechowywania produktu.

Zbyt duże lub zbyt małe rozcieńczenie koncentratu może zaszkodzić Twojemu dziecku.

Pojemniki z koncentratem mleka muszą być przechowywane w lodówce. Gdy wybierasz się w podróż, włóż je do torby termoizolacyjnej, żeby utrzymać je w chłodnej temperaturze. Po otwarciu pojemnika zużyj jego zawartość w ciągu 48 godzin.

Zobacz też: Jakie mogą być skutki nadwagi u dzieci?

Temperatura mleka

Mleko modyfikowane powinno być podawane w temperaturze pokojowej — nie może być ciepłe, a już z pewnością nie gorące. Podgrzanie mleka do temperatury pokojowej jest swoistą sztuką i znacząco różni się od tego, jak Twoja mama kiedyś podgrzewała Twój pokarm. Nie wkładaj butelki do wrzącej wody, nie kładź jej na płycie kuchenki i nie podgrzewaj mleka w mikrofalówce — te metody powodują, że mleko osiąga zbyt wysoką temperaturę i traci swoje walory odżywcze.

Szczególnie niebezpieczna jest kuchenka mikrofalowa, ponieważ podgrzewa produkty od środka do zewnątrz. Może zdarzyć się tak, że część płynu osiągnie bardzo wysoką temperaturę, a Ty nie będziesz o tym wiedziała, dopóki Twoje dziecko nie poparzy się przy karmieniu.

Uwaga: wstrząśnięcie butelką nie eliminuje tego niebezpieczeństwa. Oto jak należy podgrzewać mleko (w tym również zamrożony pokarm z piersi): włóż butelkę pod kran z ciepłą wodą i poczekaj, aż osiągnie temperaturę pokojową. Możesz również skorzystać ze specjalnego urządzenia — podgrzewacza butelek.

Sterylizacja butelki – wyeliminuj bakterie

Większość pediatrów zaleca sterylizowanie wszystkich butelek dla dziecka, dopóki nie ukończy ono trzech miesięcy. Możesz w tym celu skorzystać ze sterylizatora do butelek, który dostaniesz w każdym sklepie z artykułami dziecięcymi albo po prostu użyć zmywarki do naczyń.

Pamiętaj jednak, żeby wszystkie plastikowe elementy umieścić na górnej półce zmywarki, a małe (takie jak smoczki i obręcze) włożyć do osobnego pojemnika, żeby nie przedostały się do silnika.

Jeszcze inną metodą jest wyparzanie butelek przez pięć minut w dużym garnku z wrzącą wodą. Po przeprowadzeniu sterylizacji włóż butelki do lodówki, żeby nie dostały się do nich bakterie.

Zaczynamy karmić!

Gdy masz już cały potrzebny sprzęt, możesz nakarmić dziecko. Bez względu na to, co podpowiadają Ci życzliwi krewni, podawaj dziecku mleko zawsze wtedy, gdy jest głodne. Prawdopodobnie nie będziesz musiała karmić go tak często, jak w przypadku dzieci karmionych piersią, ponieważ mleko modyfikowane jest bardziej sycące.

Twoje dziecko z pewnością da Ci znać, gdy będzie głodne, a Ty powinnaś na to zareagować, podając jej butelkę. Zacznij od dawki 100 g i sprawdź, czy to wystarcza małemu, czy nie.

Nie próbuj namawiać go, żeby dokończyło posiłek, gdy widzisz, że jest już najedzone. Jeżeli w butelce zostanie trochę mleka, wylej je, bo od momentu, gdy miało bezpośredni kontakt z Twoim dzieckiem, stało się siedliskiem bakterii.

Jeśli chcesz karmić piersią i butelką, dowiedz się, czym jest karmienie mieszane.

Fragment pochodzi z książki „Córeczka. Instrukcja obsługi dla rodziców” Theresy Foy DiGeronimo (Wydawnictwo Helion, 2009). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)