POLECAMY

Jak dbać o pierwsze włoski dziecka

Choć o kondycji włosów dziecka decydują w głównej mierze geny, to właściwa pielęgnacja sprawi, że będą gęstsze i zdrowsze.
Jak dbać o pierwsze włoski dziecka fot. Panthermedia
Malec nie może jeszcze pochwalić się bujną grzywą? Kiedy myjesz i szczotkujesz jego głowę, dbasz nie tylko o te włosy, które już widać, ale też o te, które dopiero urosną.

1. Myj codziennie
Główka leżącego prawie cały czas malca mocno się poci, dlatego nie rezygnuj z jej codziennego mycia. Najlepiej umyj włoski tuż przed wyjęciem z wanny. Mokra głowa traci ciepło, zatem tuż po spłukaniu piany z włosów warto ją dokładnie wytrzeć. Podczas mycia nie omijaj ciemiączka. Nie uszkodzisz go, bo znajdująca się na nim błona jest bardzo mocna. Nie wierz w to, że częste mycie i suszenie osłabia włosy. Jest wprost przeciwnie – przeznaczony dla niemowląt szampon albo mydło działają wzmacniająco.

2. Susz bez suszarki
Po wyjęciu maluszka z wanny otul go w ręcznik, najlepiej z kapturkiem na główkę. Wyciśnij nadmiar wody z włosów, przyciskając ręcznik punktowo. Nie używaj suszarki. Zbyt ciepłe powietrze albo szorstki materiał ręcznika może podrażnić delikatną skórę i osłabić włosy. Najzdrowiej będzie, jeśli pozwolisz włosom wyschnąć w temperaturze pokojowej. Jeśli maluch skończył już miesiąc, nie zakładaj mu po kąpieli czapeczki.

3. Szczotkuj
Kiedy włosy już wyschną, wyszczotkuj je szczoteczką z naturalnego włosia. Taki masaż głowy poprawi ukrwienie skóry i wzmocni mieszki włosowe dziecka (ale tylko wtedy, kiedy będziesz pamiętać o nim codziennie). Nie martw się, kiedy pierwsze włoski z tyłu głowy się wytrą
– po kilku miesiącach wyrosną nowe, silniejsze.

4. Walcz z ciemieniuchą
Zauważyłaś na główce malca tłuste, żółte łuski? To ciemieniucha, częsta przypadłość u małych dzieci. Pojawia się, kiedy gruczoły łojowe pracują mocno i wydzielają za dużo łoju (zwykle między trzecim a szóstym miesiącem życia dziecka). Nie zdrapuj łusek na sucho, bo możesz w ten sposób uszkodzić skórę. Aby je usunąć, godzinę albo dwie przed kąpielą natłuść głowę oliwką i nałóż czapeczkę. To zmiękczy skorupę z łoju i naskórka. Umyj głowę jak zwykle, a podczas szczotkowania, delikatnie wyczesuj łuski. Jeśli po dwóch tygodniach takiej walki z ciemieniuchą łuski nie znikną, kup w aptece preparat przeciw ciemieniusze. Podczas najbliższej wizyty u pediatry porozmawiaj o tym problemie (lekarze podkreślają, że ciemieniucha nie jest oznaką alergii, ale te dwie przypadłości często idą w parze).

5. Nie przegrzewaj
Skóra powinna oddychać, a nie pocić się pod okryciem. W domu nie zakładaj zatem malcowi nic na głowę. Dbaj tylko, aby po kąpieli nie był narażony na przeciągi i nagłe zmiany temperatur.

Konsultacja: dr Maria Kornatowska, Dermatolog, pracuje w NZOZ Formedica w Warszawie.

Jak jeszcze można dbać o włoski dziecka? Zapytaj na zdrowybobas.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)