Jak bez płaczu dziecka umyć mu głowę?

Co zrobić, gdy twoje dziecko nie lubi mycia główki? Płacze, krzyczy, wyrywa się i próbuje uciec z wanny? Spokojnie, mamy na to radę! Podpowiadamy jak myć główkę, aby zabieg ten kojarzył się dziecku z czymś pozytywnym.
/ 28.06.2013 08:27

Mycie głowy na samym końcu

Mycie głowy dziecka najlepiej zostawić na sam koniec kąpieli. Dzięki temu twój skarb nie zmarznie i nawet, jeśli zacznie marudzić i płakać to tylko przez krótką chwilę.

Najpierw zmocz włoski malucha, następnie rozetrzyj w dłoniach niewielką ilość płynu do mycia dla niemowląt.

Polecamy: Sposób na kąpiel bez płaczu

Masaż główki dziecka

Delikatnie rozprowadź płyn do mycia dla niemowląt na włosach dziecka i zacznij delikatnie masować główkę. W trakcie tej czynności musisz być bardzo ostrożna, aby do oczu dziecka nie dostała się piana.Taka nieprzyjemna sytuacja może poważnie zniechęcić malucha do mycia głowy.

Podczas mycia główki możesz zając dziecko zabawą. Daj maluchowi zabawkę, którą może zanurzyć w wodzie. Możesz także w wannie polewać główkę dziecka wodą z kubeczka jednocześnie mówiąc, że pada deszczczyk. Powoli zwiększaj intensywność strumienia wody, aby maluch mógł się przyzwyczaić.

Temperatura wody

Ustaw temperaturę wody i niezbyt silnym strumieniem polej prysznicem główkę dziecka. Bądź delikatna, bowiem większość smyków nie lubi, gdy woda dostaje się im do oczu.

Aby podczas spłukiwania główki woda nie dostała się do oczu dziecka, warto zakupić specjalną osłonkę. Nakłada się ją na głowę maluszka, dzięki czemu piana nie spływa po jego buzi.Pamiętaj tylko, aby przed zakupem sprawdzić czy maluch pozwoli sobie na jej założenie.

Na sam koniec…

Po zakończonej kąpieli otul ręcznikiem ciało i główkę dziecka. Pamiętaj, aby nigdy nie suszyć czupryny dziecka suszarką!

Zobacz także: Wiaderko czy wanienka – pierwsza kąpiel noworodka