POLECAMY

Intubacja i tlenoterapia noworodka

Bardzo proszę o wyjaśnienie dwóch zagadnień a mianowicie - na czym polega intubacja i tlenoterapia u noworodka. W książeczce zdrowia mojej córeczki napisano, że takie zabiegi poczyniono.
Intubacja i tlenoterapia noworodka
Bardzo proszę o wyjaśnienie dwóch zagadnień a mianowicie - na czym polega intubacja i tlenoterapia u noworodka. W książeczce zdrowia mojej córeczki napisano, że takie zabiegi poczyniono. Jednak nikt mnie o tym nie poinformował. Rodziłam przez cesarskie cięcie w 39 tygodniu ciąży, dziecko na chwileczkę położono mi na piersi ale nie przypominam sobie żeby
płakało. Mam jeszcze pytanie odnośnie skurczy porodowych. Kiedy leżałam podłączona pod ktg, lekarz z położną szeptali coś o dodatkowych skurczach. Kiedy spytałam o co chodzi,lekarz mówił coś, że to może być wynikiem tego, że dziecku spieszy się już na świat albo (nie wiem czy dobrze zrozumiałam), że może coś być nie tak z jego serduszkiem. Bardzo proszę o wyjaśnienie, gdyż ta sprawa do dziś nie daje mi spokoju. Córeczka na szczęście zdrowa i rozwija się prawidłowo. Skończyła właśnie 4 miesiące.
Katarzyna
Muszę napisać tak – najważniejsze, że córeczka jest zdrowa, a to co było minęło bezpowrotnie. Nie będę interpretować wypowiedzi lekarza, bo jej nie słyszałam osobiście (mógł to być tylko skrót myślowy) i stąd też może to być tylko moja interpretacja nieadekwatna do tamtej sytuacji.

Intubacja polega na wprowadzeniu do tchawicy specjalnej rurki, która umożliwia podawanie tlenu. Rurka ta zapewnia bardzo dobrą drożność dróg oddechowych i umożliwia stosowanie oddechu sztucznego. Inaczej intubacja to wprowadzenie rurki intubacyjnej do tchawicy w celu napowietrzenia płuc. Natomiast tlenoterapia to wszelka forma podaży tlenu w stężeniu wyższym od atmosferycznego.

Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/9 lat temu
Gdy dziecko w ciężkim stanie trafia na OIOM, trzeba zaopatrzyć je w tlen, aby nie zmarło. Gdy jednak tlen nie pomaga, konieczna jest defibrylacja, która polega na wykonaniu kilku wstrząsów dla przywrócenia akcji serca u dziecka
/8 lat temu
Co ty wypisujesz? Autorka pyta o tlenoterapię anie defibrylację. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. A defibryluje się jak serce przestanie pracować a nie jak podaż tlenu nie poskutkuje...
/4 lata temu
Jak serce nie pracuje to już za późno na defibrylację, wykonuje się masaż serca ;p
/7 lat temu
Intubacja to wprowadzenie rurki do tchawicy w celu utrzymania drożności dróg oddechowych i wentylacji mechanicznej płuc (oddechu zastępczego)a tleno terapia to podanie tlenu. W tym przypadku przez respirator który zastępował oddychanie dziecka przez jakiś czas. A przy okazji drogi Wampirek defibrylacja nie zawsze jest wykonywana . Wykonuje się jedynie w dwóch sytuacjach nagłego zatrzymania krążenia w : 1)mechanizmie migotania komór 2) częstoskurczu komorowego bez tętna . Czasami tylko masaż asystolia i pea. I jezeli dziecko jest zaintubowane to i jest nie przytomne.
POKAŻ KOMENTARZE (4)