POLECAMY

Ile powinno ważyć dziecko

Po porodzie dziecko zostaje zważone i zmierzone. Takie badania wiele mówią o kondycji noworodka. Ponadto na ich podstawie można określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo.
Ile powinno ważyć dziecko
Zdrowy, donoszony noworodek (czyli taki, który urodził się między 38. a 42. tygodniem ciąży) waży około 3,5 kg - średnio, bo różnice między maluchami mogą być spore. Jednemu wskazówka wagi pokaże 2,5 kg, drugiemu – 4,5 kg. I obaj są zdrowymi, dobrze rozwiniętymi niemowlętami. A to dlatego, że każde dziecko ma swój własny, niepowtarzalny rytm rozwoju. Tak, jak dorośli różnią się wzrostem, wagą czy budową ciała, tak samo mają prawo różnić się noworodki. Dlatego lepiej nie porównuj swojego niemowlaka z jego rówieśnikami!

Skąd biorą się różnice między dziećmi urodzonymi w tym samym czasie?

Ma na to wpływ kilka czynników:
Płeć. Chłopcy przy urodzeniu najczęściej ważą nieco więcej niż dziewczynki, jednak nie jest to regułą.
Geny. Dzieci dużych, rosłych i nieco cięższych rodziców zazwyczaj ważą więcej, ponieważ budowa ciała jest dziedziczna.
Kolejność ciąż. Zazwyczaj drugie i następne dzieci są nieco cięższe od pierworodnego.

Poza skalą
A jak wytłumaczyć to, że dziecko urodzone o czasie waży poniżej 2,5 kg? Albo powyżej 5 kg? Wpływ na wagę urodzeniową malca ma m.in. sposób odżywiania się mamy w ciąży. Liczy się nie tylko to, ile, ale i co jadła. Jeśli sporo tłuszczu, mało owoców i warzyw, dziecko może być otyłe. Gdy mało białka: za szczupłe. Na niską wagę ma też wpływ styl życia mamy (np. unikanie papierosów, alkoholu) i choroby przebyte przez mamę w ciąży.

Coraz... lżejszy!
W pierwszych dniach życia noworodek straci na wadze nawet 5–10 proc. swojej wagi urodzeniowej. Jeśli więc ważył 3,5 kg, po 2–3 dniach może mieć nawet o 350 g mniej! Powód: przystosowywanie się do świata. W brzuszku maleństwo miało stałe dostawy jedzenia, a teraz musi się nauczyć samodzielnie ssać. Poza tym mama często na początku ma niewiele pokarmu. Dlatego malec będzie ważyć tyle samo, co po porodzie dopiero po 10–14 dniach. Ale uwaga: zostaniecie wypisani ze szpitala dopiero wówczas, gdy maluszek zacznie chociaż trochę przybierać na wadze.

Główka nie od parady
U noworodka głowa jest bardzo duża w stosunku do reszty ciała. Jej obwód wynosi od 32 do 39 cm. Porównuje się go często z obwodem klatki piersiowej: początkowo jest kilka centymetrów większy, blisko trzeciego miesiąca taki sam, a potem mniejszy. Te pomiary są ważne, świadczą bowiem o prawidłowym rozwoju maluszka. 

Taki duży, taki mały

Noworodek zwykle ma 52–56 cm wzrostu, a właściwie długości ciała, bo o wzroście mówić można dopiero, gdy dziecko pewnie stanie na nóżkach i będzie je można dokładnie zmierzyć. Pomiar długości ciała przy urodzeniu często jest niedokładny, bo noworodkowi nie wolno rozprostowywać nóżek – mogłoby to zaszkodzić jego stawom biodrowym. Mierzy się więc malca od główki do uda, potem od uda do kolanek i od kolan do stóp.

Sprawdzaj, badaj

W pierwszym roku życia malec powinien być często mierzony i ważony, np. przy okazji obowiązkowych wizyt w przychodni. Pomiary dobrze jest nanosić na siatki centylowe (w książeczce zdrowia). Najlepiej, gdy wyniki są proporcjonalne (tzn. jeśli np. wzrost mieści się między 75. a 90. centylem, to w tym samym przedziale powinny się znajdować parametry wagi, obwodu główki i klatki piersiowej). A jeśli tak nie jest? Lekarz skieruje smyka na dodatkowe badania. Na szczęście, często okazuje się, że dziecko jest całkiem zdrowe.

konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra neonatolog, Centrum Zdrowia Dziecka

Masz pytanie dotyczące pielęgnacji dziecka? Zadaj je na www.zdrowybobas.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/rok temu
U mnie oceniono ze mój synek będzie ważyć 3 kg. Martwię się ze to malo jak na chłopca... :( jestem dość szczupła i wysoką przytyłam około 10 kg. A jestem w 38 tyg.
/3 lata temu
Dziewczyny ja jutro jadę na cc, to moja pierwsza ciąża, chciałam rodzić naturalnie ale dziecko waży prawie 5kg a cukrzycy nie mam, nie wiem skąd to się bierze, że takie duże noworodki się rodzą
/3 lata temu
Mój syn urodził się 6 lat temu i ważył 4320a mierzył 58 cm dziś wazy 26 kg i mierzy130 cm a córcia urodziła się z waga 3290 i 58 cm dziś ma 6mies i 3tyg wazy 9400
POKAŻ KOMENTARZE (4)