Higiena intymna niemowlaka - jak to robić u dziewczynki i u chłopca fot. Fotolia/kolaż Polki.pl

Higiena intymna niemowlaka - jak to robić u dziewczynki i u chłopca

Czy wiesz, że mycie i pielęgnacja okolic intymnych u dziecka powinna odbywać się według określonych zasad? Podpowiadamy jakich!
Agata Bernaciak / 05.09.2014 06:09
Higiena intymna niemowlaka - jak to robić u dziewczynki i u chłopca fot. Fotolia/kolaż Polki.pl

Higiena intymna u niemowlaka: jak to robić jeśli masz dziewczynkę

U dziewczynek, ze względu na bliskość ujścia cewki moczowej i odbytu, występuje większe ryzyko zakażeń układu moczowego. Właśnie z tego powodu ważne jest przestrzeganie zasad prawidłowej higieny:
  1. Ważny jest kierunek mycia: zawsze od przodu w kierunku pupy. Dzięki temu nie przeniesiesz bakterii z okolic pupy do cewki moczowej.
  2. Przy każdej zmianie pieluszki ostrożnie rozchyl większe wargi sromowe i umyj śluzówkę. Jeżeli zauważysz, że wargi sromowe są sklejone, nie próbuj ich rozklejać, ale umów się do pediatry. Nie lekceważ tego, bo mogą one powodować infekcje układu moczowego.
  3. Nigdy nie smaruj śluzówki kremem przeciw odparzeniom ani żadnym innym kosmetykiem. To mogłoby zmienić naturalny kwaśny odczyn pH pochwy, tymczasem właśnie on zapobiega infekcjom intymnym. Tak samo niewskazane jest stosowanie zasypki w pudrze.
  4. Obserwuj, czy nie pojawia się wydzielina albo zaczerwienienie śluzówki. To mogłoby świadczyć o zakażeniu intymnym. Jedynie w pierwszych dniach po narodzinach obecność wydzieliny nie jest raczej niczym niepokojącym, świadczy po prostu o fizjologicznych zmianach hormonalnych.

Higiena intymna u niemowlaka: jak to robić jeśli masz synka

Najpewniej już wiesz, że aby uniknąć obsiusiania, trzeba tuż po rozpięciu pieluszki przykryć siusiaka np. pieluszką tetrową. A o czym jeszcze warto pamiętać?
  1. Myj dokładnie wszystkie zakamarki. U małych chłopców często przyczyną odparzenia jest niedokładne oczyszczenie okolic intymnych, dlatego myjąc pupkę, przetrzyj też miejsce wokół moszny i pod siusiakiem. Usuń też mastkę, czyli białą wydzielinę z krawędzi napletka.
  2. Podczas mycia nie odciągaj napletka. Nie powinno się tego robić nawet podczas kąpieli. Nieumiejętne i nadmierne odciąganie może prowadzić do pęknięć skóry i w efekcie do zakażeń, blizn albo zwężenia napletka. U małych chłopców bardzo ściśle przylega on do penisa i to jest normalne – wcale nie świadczy o stulejce.
  3. O stulejce świadczą kłopoty z siusianiem – mocz wypływa wąską strużką. Niepokojący będzie też „balonik” na czubku prącia – to znak, że napletek jest tak wąski, że szczelnie przykrywa ujście cewki moczowej, przez co pozostają pod nim resztki moczu. Z leczeniem nie wolno też zwlekać, jeśli siusiak jest czerwony, obrzęknięty, a dotyk wyraźnie sprawia ból.

Dowiedz się więcej o pielęgnacji niemowlęcia:na podstawie tekstu autorstwa Sylwii Niemczyk/Twoje dziecko