Gorączka po szczepieniu fot. Adobe Stock

Gorączka po szczepieniu - jak sobie radzić z temperaturą u niemowlaka

Gorączka po szczepieniu występuje najczęściej po 1. dawce szczepionki i pojawia się tego samego dnia. Może utrzymywać się nawet 2 doby i sięgać 38 st. C. Jeśli jest wyższa, możemy mówić o NOP-ie. Można podać paracetamol na zbicie temperatury po szczepieniu.
Edyta Liebert / 11.03.2020 07:59
Gorączka po szczepieniu fot. Adobe Stock

Gorączka po szczepieniu jest reakcją młodego organizmu na wyjątkową sytuację, jaką jest zaaplikowanie żywych lub martwych szczepów choroby zakaźnej (lub chorób). Konieczna jest obserwacja dziecka, awaryjne posiadanie paracetamolu oraz przestrzeganie kilku zasad w dniu szczepienia, jak i min. dobę po nim.

Gorączka po szczepieniu - kiedy i dlaczego występuje?

Jeśli dziecko zagorączkowało kilka godzin po szczepieniu możesz mieć niemal pewność, że to naturalna reakcja na zaaplikowaną szczepionkę. Nie należy panikować - gorączka po szczepieniu występuje najczęściej po wizycie w gabinecie oraz może utrzymywać się nawet do 2-3 dni w zależności od szczepienia. Konieczna jest obserwacja dziecka i dostosowanie rytmu dnia pod kątem ew. dodatkowych odczynów.

Wysoka temperatura po szczepieniu może pojawić się w zależności od tego, jaka szczepionka została podana:

 • Gorączka do 48 h od podania szczepionki: szczepienie błonica-tężec-krztusiec (DTP), szczepienie przeciwko Haemophilus influenzae typu b (Hib), przeciwko polio, menigokokom, pneumokokom, ospie wietrznej, WZW typu B oraz rotawirusom.
 • Gorączka między 5. a 12. dniem od podania szczepionki: szczepienie odra-świnka-różyczka.
 • Gorączka między 4. a 12. tygodniem po szczepieniu: jako objaw tow. powiększeniu węzłów chłonnych/pojawieniu się ropnia przy szczepieniu przeciwko gruźlicy.

Czy to jest gorączka po szczepieniu?

Kluczowe wydaje się nam podkreślenie ważnej rzeczy, jaką jest poprawne mierzenie temperatury. Czy wiesz, jaki wynik uzyskasz w zależności od termometru czy miejsca pomiaru?

 • W odbytnicy: u dzieci do 3 roku życia (należy wybrać termometr z giętką końcówką). Przy tym pomiarze należy odjąć od wyniku 0,5 stopnia. Wartości temperatury mogą wahać się od 36,6-38,0°C.
 • Pod pachą: u dzieci powyżej 3 roku życia wartości temperatury mogą wahać się 34,7-37,3°C.
 • W uchu: u dzieci między 3-5 rokiem życia (tylko za pomocą specjalnego termometru). Pomiary wahają się między 35,8-38,0°C.
 • W jamie ustnej: pomiar u dzieci powyżej 5 roku życia waha się między 35,5-37,5°C.

Jak zbić gorączkę po szczepieniu?

Gorączki poszczepienne zazwyczaj mają przebieg łagodny. Możesz pomóc rozdrażnionemu dziecku uporać się z gorączką domowymi sposobami:

 • stosując chłodne (nie zimne!) okłady na ciało,
 • przygotowując kąpiel chłodniejszą o 1-2 stopnie od temperatury ciała dziecka,
 • dbając o nawodnienie, a raczej - częste przystawianie dziecka do piersi lub proponowanie mleka z butelki.
 • nie przegrzewając malucha - nie owijaj go w koc, kołderki itp.

Jeśli temperatura po szczepieniu (np. na pneumokoki czy szczepionkach skojarzonych 5w1, 6w1) nie spada przez kilka godzin, można zastosować lek przeciwgorączkowy - paracetamol. Upewnij się, jaką dawkę paracetamolu podać dziecku.

Czy można zapobiec gorączce po szczepieniu?

Podczas wizyty u lekarza i/lub w gabinecie zabiegowym rodzice podpisują dokument wyrażający wolę szczepienia wraz z instrukcją dotyczącą działań w przypadku wystąpienia NOP-u. Osoby wykonujące szczepienie powinny poinformować o wystąpieniu gorączki po szczepieniu lub obrzęku w miejscu wkłucia.

Po podaniu leku przeciwgorączkowego profilaktycznie (natychmiast po szczepieniu lub do 4 godzin od momentu podania szczepionki) dochodzi do obniżenia poziomu przeciwciał produkowanych przez układ immunologiczny dziecka. Taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza wtedy kiedy realizowane jest szczepienie pierwotne, bez wpływu na odpowiedź po dawkach uzupełniających. Ale nawet to obniżenie przeciwciał nadal zabezpiecza dziecko przed zachorowaniem (nie ma potrzeby podawania dodatkowych dawek szczepionki) - czytamy na blogu lek. Dagmary Chmurzyńskiej-Rutkowskiej.

Profilaktyczne podawanie leków przeciwgorączkowych zaleca się pacjentom, jeśli:
 • mają tendencje do występowania drgawek gorączkowych,
 • jeśli wystąpiła wysoka gorączka po poprzednich dawkach szczepionki.

Czy to gorączka po szczepieniu?

Jeżeli po szczepieniu dziecka wystąpiły inne objawy towarzyszące gorączce, np. katar, kaszel, to możliwe że szczepienie zbiegło się z infekcją lub przeziębieniem. W takich wypadkach szczepionka może dodatkowo obciążyć organizm i nie służy leczeniu. Warto skonsultować się z pediatrą i wzmacniać odporność u dziecka

Ważne informacje dla rodzica:

Meningokoki szczepionka: kiedy szczepić, cena i czy może być darmowa
Meningokoki szczepionka: kiedy szczepić, cena i czy może być darmowa
Na meningokoki szczepionka jest nieobowiązkowa. Cena 1 dawki to ok. 300 zł. Mówiło się przede wszystkim o zagrożeniu wynikającym z meningokoków typu B i C, ale coraz większym problemem jest meningokok typu W.
Szczepionka 6w1: skutki uboczne, przeciwwskazania, cena i opinie
Szczepionka 6w1: skutki uboczne, przeciwwskazania, cena i opinie
Szczepionka 6w1 to 9 wkłuć mniej dla dziecka do 2.r.ż. w porównaniu ze zwykłym schematem szczepienia. Uodparnia na 6 chorób, 1 dawka to koszt ok. 200 zł, a dziecko musi mieć podane 4 dawki 6w1.
Szczepionka na pneumokoki - darmowa czy płatna, kiedy szczepić
Szczepionka na pneumokoki - darmowa czy płatna, kiedy szczepić
Szczepionka na pneumokoki musi być wykonana między 6. tygodniem życia dziecka a 5. rokiem życia. Pneumokoki są bakteriami odpowiedzialnymi za wywoływanie zakażeń w organizmie, m.in. są przyczyną zapalenia płuc.
NOP - czym są niepożądane odczyny poszczepienne i jak je rozpoznać
NOP - czym są niepożądane odczyny poszczepienne i jak je rozpoznać
NOP to niepożądany odczyn poszczepienny, czyli chorobowa reakcja organizmu na szczepienie w ciągu 4 tygodni od szczepienia: może być łagodny (gorączka) lub zagrażający życiu.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)