wcześniak fot. Fotolia

Gdy rodzi się wcześniak

Wcześniakiem nazywamy noworodka, który przyszedł na świat przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. Jakie skutki niesie ze sobą przedwczesny poród? Na jakie choroby mogą być narażone wcześniaki? Jakie badania muszą przejść wcześniaki po urodzeniu? Jak przyszłe mamy mogą zabezpieczyć się przed przedwczesnym porodem?
/ 17.04.2012 14:05
wcześniak fot. Fotolia

Przyczyny przedwczesnych porodów

Przyczyny narodzin wcześniaków można podzielić na dwie grupy – pierwsza z nich jest ściśle związana ze stylem życia kobiety w ciąży, czyli między innymi: stresem, używkami, męczącą pracą, niezdrowym trybem życia, nadmiernym wysiłkiem fizycznym oraz nieodpowiednią higieną osobistą. Natomiast do drugiej grupy przyczyn urodzin wcześniaków możemy zaliczyć czynniki, na które kobieta w ciąży nie ma wpływu, czyli: wady budowy narządów rodnych, różnego rodzaju zakażenia, które wystąpiły w czasie ciąży, niewydolność szyjki macicy.

Konsekwencje narodzin wcześniaków

W większości przypadków wcześniaki, w porównaniu do swoich rówieśników, rozwijają się z opóźnieniem. Dotyczy ono nie tylko samej budowy ciała, lecz także pod względem rozwoju psychicznego i społecznego.

Przedwczesny poród może powodować, że narządy noworodka są zdecydowanie bardziej podatne na różnego rodzaju choroby i zaburzenia niż dzieci urodzone w terminie.

  • Retinopatia

Retinopatia, jedna z najczęstszych chorób występujących u wcześniaków, jest spowodowana uszkodzeniem siatkówki oka. W bardzo wielu przypadkach jej konsekwencją jest utrata wzroku. W medycynie wyróżnia się 5 faz rozwoju retinopatii, z czego dwie pierwsze nie wymagają leczenia. Natomiast do 3 kolejnych używa się lasoterapii czy krioterapii.

  • Uszkodzenie naczyń krwionośnych

U wcześniaków bardzo często dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. W takich przypadkach konieczna jest kontrola USG, która umożliwia przewidywanie dalszego rozwoju dziecka.

  • Zapalenie jelit

Martwicze zapalenie jelit u wcześniaków powoduje zaburzenie funkcji prawidłowego działania jelit, co niesie za sobą zaburzenie prawidłowego trawienia. W niektórych przypadkach postęp choroby wymusza na lekarzach nawet usunięcie fragmentu jelita dziecka.

Zobacz też: Nagły poród – jak pomóc rodzącej?

Po porodzie

Poród wcześniaka przebiega w sposób naturalny, niczym nie różniący się od porodu w terminie. Nieco inaczej wygląda postępowanie po porodzie. Wcześniaki poddawane są różnego rodzaju badaniom pozwalającym wykluczyć istnienie różnego rodzaju chorób czy zaburzeń. Badania rozpoczyna się od pobrania krwi pępowinowej, co pozwala określić ewentualny stopień niedotlenienia dziecka jak również stanowi podstawę do kwalifikacji noworodka do dzieci zdrowych lub wykazujących zaburzenia.

Do badań wykonywanych w związku z narodzinami wcześniaka zaliczamy: zdjęcie rentgenowskie - pozwala ocenić lekarzom stan płuc czy stan  układu kostno-stawowego  noworodka. Natomiast USG mózgu pozwala sprawdzić stan naczyń krwionośnych. Badanie echokardiograficzne serca umożliwia sprawdzenie prawidłowego działania serca wcześniaka. W większości przypadków noworodki urodzone przedwcześnie trafiają do inkubatora.

Jeśli lekarze nie wykryją u wcześniaka żadnych zaburzeń, jedynym warunkiem powrotu takiego noworodka do domu jest uzyskanie wagi 2 kg. Dziecko musi także przyjmować pokarm smoczkiem lub bezpośrednio z piersi matki. Po wyjściu ze szpitala dziecko powinno pozostać pod kontrolą lekarzy, w odpowiedniej poradni specjalistycznej do 2. roku życia dziecka.

Polecamy: Jak karmić wcześniaka?

Źródło: Fundacja Wcześniak / www.wczesniak.pl