POLECAMY

Jak prawidłowo zainstalować dziecięcy fotelik w samochodzie?

Jak montować fotelik samochodowy dla dziecka i jak długo można go używać? Odpowiedzi udzielił nam Piotr Chabowski, ekspert marki Britax Rӧmer!
Jak prawidłowo zainstalować dziecięcy fotelik w samochodzie?

Jak prawidłowo zainstalować fotelik w samochodzie? O czym musimy pamiętać?

Z pewnością najlepszą instrukcję dotyczącą tego, jak zamontować fotelik, dostaniecie Państwo w czasie zakupu. Każdy fotelik montuje się inaczej, warto więc uważnie słuchać w sklepie wskazówek sprzedawcy lub poszukać filmu instruktażowego w sieci. Można także porozmawiać z ekspertem w czasie akcji specjalnych i warsztatów, których wiele organizowanych jest wiosną i  latem.

Najłatwiejszy i najbezpieczniejszy sposób mocowania fotelika to ISOFIX. Jest to system oparty na hakach, które zamontowane są w samochodowych fotelach i zaczepach, zamontowanych
w foteliku – wpinamy jedno w drugie i gotowe. Takie rozwiązanie umożliwia stabilne zamontowanie fotelika w samochodzie i pozwala uniknąć błędów. Wszystkie nowe samochody i spora część tych produkowanych po 2000 roku posiadają już ISOFIX i taki montaż nie jest żadnym problemem.

Można także zamontować fotelik za pomocą pasów bezpieczeństwa – w sposób tradycyjny (przypiąć fotelik) lub za pomocą bardzo wygodnych adapterów tzw. napinaczy, które gwarantują bezpieczny i właściwy montaż.

Pomiędzy tymi dwiema opcjami istnieje jeszcze szereg innych, łączonych sposobów montażu: ISOFIX + kotwica, pas w kształcie litery V, który mocuję do pleców siedzenie pasażera (V-Tether), ISOFIX + pasy bezpieczeństwa, ISOFIX + stopa stabilizująca fotelik lub kilka mocowań na raz (np. ISOFIT + czyli samochodowe punkty mocowania, V-Tether i trzypunktowe pasy bezpieczeństwa).

Temat mocowania wydaje się skomplikowany, ale jeśli wiemy do jakiego samochodu kupujemy fotelik i z jakiej grupy wagowej, wybór nie jest wcale trudny. No i zawsze można poprosić eksperta o pomoc.

Zobacz też: Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie? 

A czy to prawda, że najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie to tylna kanapa za fotelem kierowcy?

Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie do zamontowania fotelika to środkowe siedzenie na tylnej kanapie… o ile pozwala na to pas bezpieczeństwa lub ISOFIX – taką ewentualność należy sprawdzić w sklepie.

Dobrze dobrany, prawidłowo zamontowany fotelik może służyć naszemu dziecko przez długie lata?

Przyjmuje się, że fotelik samochodowy eksploatować można bezpiecznie przez pięć lat – trzeba mieć to na uwadze przy używaniu fotelika po starszym rodzeństwie lub wypożyczonego od znajomych.

Pamiętajmy także, że fotelik, który brał udział w kolizji powyżej 10 km/h, niestety nie nadaje się do dalszego używania. Standardem w krajach zachodnich jest wymontowanie go przez strażaka lub policjanta obecnego na miejscu zdarzenia i wyrzucenie. Być może wydaje się to przesadą, ale w kwestii bezpieczeństwa dzieci nie ma przesady, a fotelik po wypadku może przy kolejnym nie spełnić swojej roli już tak dobrze. Z tego samego względu nie zaleca się kupowania używanego fotelika – nie zawsze „na oko” można ocenić stopień jego zużycia.

Zobacz też: Wybieramy bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka! 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)