Wybieramy bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka i które z nich są najbardziej bezpieczne? Na pytania odpowiedział nam Piotr Chabowski, ekspert marki Britax Rӧmer!
Wybieramy bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka!

Jakie są aktualnie obowiązujące zasady, jeśli chodzi o podróżowanie z dzieckiem, i jak mają się one do faktycznej sytuacji na polskich drogach?

Zacznijmy od tego, że nie ma wyjątków od reguły jeśli chodzi o przewożenie dzieci – każde musi siedzieć w foteliku w czasie jazdy samochodem. I to powinno być oczywiste dla każdego rodzica, a jak pokazuje raport „State of Safety” przygotowany na zamówienie firmy Britax Rӧmer, nie jest.

Mimo że zdaniem 50% rodziców z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Szwecji wypadki samochodowe są największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ich dzieci, to właśnie sami rodzice zaskakująco często podejmują decyzje, które znacząco to zagrożenie zwiększają. Jedna trzecia badanych (33%) otwarcie przyznaje, że pozwala swoim dzieciom podróżować w ogóle bez odpowiedniego fotelika (najczęściej Szwedzi, prawie 43%). Większość (44%) zdecydowała się na taki ruch, ponieważ w danym momencie nie miała „pod ręką” żadnego lub odpowiedniego fotelika dla swojego dziecka, a część ankietowanych przyznała, że nie umiała go po prostu właściwie zamontować. Na szczęście najrzadziej takie ryzyko podejmują Polacy (27% badanych).

Czyli należy wciąż uświadamiać rodziców w tym temacie?

Tak, wyniki tych badań jasno pokazują, że pierwszy krok każdej rozmowy o foteliku to uświadamianie rodziców o tym, że jest on niezbędny. Na szczęście pomaga w tym prawo.

Zgodnie z najnowszymi regulacjami i-size, każde dziecko (bez względu na wiek), które ma mniej niż 150 cm, musi być przewożone w odpowiednio dopasowanym i zamontowanym foteliku. Małe dzieci, do 15 miesiąca życia, muszą jeździć w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy, a jeśli ustawiamy go na przednim siedzeniu pasażera, to konieczne jest wyłączenie poduszki powietrznej. Ze względów bezpieczeństwa, zalecane jest również przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy do 4. roku życia.

Czy zakup fotelika jest trudny? Gdzie go kupić i kiedy?

Zakup fotelika nie jest rzeczą trudną, ale z pewnością taką, której należy poświęcić czas i uwagę. Tymczasem jedna piąta Europejczyków poświęca więcej czasu na znalezienie nowego telefonu czy tabletu niż odpowiedniego fotelika samochodowego dla swojego dziecka. Aż 67% badanych przeznacza na ten cel także więcej pieniędzy.

Po pierwsze: proponuję poczytać – poszukać w internecie informacji na temat rodzajów fotelików, wymagań prawnych i zgłębić temat. Zdecydowanie odradzam zakup fotelika, zwłaszcza pierwszego, przez internet. Decyzja o jego zakupie nie powinna być również podejmowana tylko dlatego, że jakaś marka oferuje tzw. zestaw 3 w 1 (wózek z gondolą, spacerówkę i fotelik w komplecie). Zacznijmy poszukiwania od znalezienia odpowiednio dopasowanego fotelika, a później sprawdźmy, do jakiego wózka on pasuje.

W sieci znaleźć można zarówno poradniki jak krok po kroku wybrać fotelik, jak również aplikacje, np. Fit Finder, w których można wstępnie dopasować fotelik do potrzeb dziecka i posiadanego samochodu.

Z takim przygotowaniem zachęcam do odwiedzenia dobrego sklepu z artykułami dziecięcymi. Sprzedawcy w takich sklepach posiadają wiedzę i odpowiednie doświadczenie, które pozwoli im pomóc klientowi w wyborze fotelika.

Ważne jest, żeby zakupu pierwszego fotelika nie zostawiać na ostatnią chwilę – zgodnie z prawem, dziecko ze szpitala musi wrócić już w foteliku. Powinien być to więc jeden z pierwszych zakupów przy kompletowaniu wyprawki.  

Zobacz też: Wypadek drogowy - jak pomóc, by nie zaszkodzić?

A co jest najważniejsze przy wyborze fotelika? Czym się kierować?

Fotelik (zarówno pierwszy, jak i kolejny) dopasowujemy do wieku, wzrostu i wagi dziecka oraz samochodu lub samochodów, w których będziemy go montować. Jeśli mamy dwa auta i dziecko podróżowało będzie w obu – fotelik musi pasować do każdego z nich.

Ze względu na wagę dziecka, foteliki podzielone są na kilka grup wiekowych:

·         Gr. 0+ – od urodzenia do 13 kg

·         Gr. 1 – od 9 do 18 kg

·         Gr. 2/3 – od 15 do 36 kg

Według ekspertów, zakup trzech kolejnych fotelików to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo dziecka. Istnieją również foteliki dla łączonych grup i tak kupić można fotelik z grupy 0+/1, czyli od urodzenia do 18 kg, grupy ½ od 9 do 25 kg, a nawet 1/2/3 czyli do 9 do 36 kg. Ze względu na tę mnogość możliwości, warto poprosić specjalistę o pomoc w wyborze.  

Czy to prawda, że zanim kupimy fotelik, należy go przymierzyć w samochodzie?

Podobnie jak duży jest wybór fotelików pod kątem wagi dziecka, tak na rynku jest wiele możliwości jeśli chodzi o mocowanie fotelika – stąd właśnie konieczność przymierzenia wybranego modelu do samochodu. Ważny jest nie tylko kształt siedzeń, ale również dostępność zapięcia ISOFIX, umocowania kotwicy V- Tether, możliwość zamontowania „stopy” lub informacja, czy fotelik przypięty będzie trzy- czy dwupunktowym pasem bezpieczeństwa.

W dobrych sklepach z artykułami dziecięcymi standardem jest wyjście z fotelikiem do samochodu klienta i przymierzenie go. Jeśli sklep sam nie zaproponuje takiego rozwiązania, warto się o nie upomnieć. Proszę pamiętać, że w dobrym tonie jest również zakupić fotelik w sklepie, w którym sprzedawca poświęcił nam czas na znalezienie tego jednego, jedynego.

O co, poza parametrami fotelika, warto zapytać sprzedawcę?

Zadając pytania, warto spytać również o testy, jakie przechodził dany model fotelika.

Najpopularniejsze są testy ADAC, w których każdy foteliki otrzymuje ocenę w każdej kategorii. Wynik „bardzo dobry” lub „dobry” oznacza, że fotelik zapewnia dziecku najwyższy stopień bezpieczeństwa i warto się nim zainteresować. Dodatkowym świadectwem wysokiej jakości jest „Plus test”, który pozytywnie przechodzą wyłącznie foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy, a więc spełniające najwyższe kryteria bezpieczeństwa.

Warto podpytać także sprzedawcę o dodatkowe rozwiązania podnoszące poziom bezpieczeństwa fotelika.

Takim rozwiązaniem jest m.in. wzmożona ochrona boczna, która działa jak zderzak, pochłaniając część energii w czasie zderzenia (foteliki z oznaczeniem SICT). Świetnym rozwiązaniem jest także ATS, czyli Aktywny System Napinania (eng. Active Tensioning System), który informuje o właściwym naprężeniu uprzęży sygnałem świetlnym lub dźwiękowym. Jeśli więc dziecko celowo lub nieświadomie odepnie pasy wewnętrzne, zapali się czerwone światło, a rodzic usłyszy „pikanie”. To świetne rozwiązanie, które może pomóc zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom.

Zobacz też: Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie? 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)