POLECAMY

Epilepsja u dziecka

Na początku chciałabym podziękować za odpowiedzi na moje zapytania. Dzisiaj chciałabym dowiedzieć się o padaczce lekoopornej. Dziecko zostało zdiagnozowane dosyć późno,bo w pierwszym roku życia, objawami, które mu towarzyszą to gwałtowne opadanie główki.
Epilepsja u dziecka

Na początku chciałabym podziękować za odpowiedzi na moje zapytania. Dzisiaj chciałabym dowiedzieć się o padaczce lekoopornej. Dziecko zostało zdiagnozowane dosyć późno,bo w pierwszym roku życia, objawami, które mu towarzyszą to gwałtowne opadanie główki. Aktualnie jest leczony lekarstwami, które w sumie nie dają żadnych efektów i teraz będzie podjęte leczenie sterydami. Dziecko ma 2 latka i ma kłopoty z utrzymaniem równowagi trzeba go trzymać za rękę i nie mówi, tylko powtarza mama, mama, co mnie niepokoi to trzepanie rączkami. Jakie są rokowania i z czego się wzięła epilepsja, skoro poród był I klasa i Apgar 10 punktów. Cały przebieg ciąży bez problemu.
AM
Padaczka nie jest chorobą dziedziczną. W znacznej części przypadków nie można ustalić jednoznacznie przyczyny padaczki. Czynniki predysponujące do wystąpienia napadów padaczki:
 • urazy mózgu,
 • przebyte operacje na otwartym mózgu,
 • zmiany hormonalne,
 • zmiana aktywności falowej mózgu – padaczka może pojawiać się w okolicach przejścia od snu do czuwania i na odwrót. 
 • stany gorączkowe,
 • stan fizjologiczny organizmu:
 1. niedotlenienie,
 2. zmniejszona zawartość CO2 we krwi, 
 3. hiperwentylacja,
 4. niedocukrzenie,
 5.  niewydolność adrenergiczna,
 6. zwiększony poziom progesteronu,
 7. zaburzenia wodno-elektrolitowe,
 8. zmęczenie, brak snu oraz zmiany emocjonalne
Rokowania może ocenić lekarz, który zajmuje się pani dzieckiem. Ale zawsze warto mieć nadzieję, że będą dobre efekty leczenia. Zdarza się, że objawy padaczki z okresu dziecinnego zanikają w życiu dorosłym.

Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)