POLECAMY

Co potrafi dwumiesięczne dziecko?

Sprawdź, jak rozwija się twój maluch oraz dowiedz się, jak możesz ten rozwój stymulować. Oto zbiór wiedzy na temat dwumiesięcznego dziecka!
Co potrafi dwumiesięczne dziecko? fot. Fotolia

Dwumiesięczne dziecko - rozwój fizyczny

W ciągu zaledwie miesiąca twój maluch zmienił się nie do poznania. Jest coraz bardziej ożywiony, zaczynasz łapać z nim kontakt. Jego ciekawość świata wciąż rośnie, przez zaczynają go interesować rzeczy, które znajdują się w zasięgu jego wzroku. Każdy dzień staje się coraz bardziej schematyczny - niemowlę zaczyna usypiać o podobnych porach, o podobnych porach staje się głodne. Właśnie teraz powinnaś zacząć kształtować schemat jego dnia codziennego.

Podczas drugiego miesiąca życia ma miejsce tzw. pierwszy skok rozwojowy. Objawia się on wzmożonym apetytem, zmianą kształtu ciała (coraz bardziej przypomina słodkiego bobasa), zanikają wrodzone odruchy takie jak zaciskanie w piąstki rąk, odruch kroczenia oraz zmienia się ułożenie ciała dziecka (nóżki przestają być podkurczone).

Dwumiesięczne dziecko  - rozwój emocjonalny

Maluch staje się typowym obserwatorem. Wodzi wzrokiem za podstawianymi mu zabawkami, z uwagą obserwuje każdy ruch mamy. Często zaczyna również naśladować mimikę twarzy rodziców oraz zasłyszane dźwięki. Wszystko co teraz dostaje się w jego ręce wkłada do buzi. I tak będzie jeszcze przez długi czas! Podczas płakania możesz zaobserwować również pierwsze dziecięce łzy. Dzięki uważnej obserwacji możesz także pokrótce stwierdzić, jaki temperament ma twoje dziecko.

Dwumiesięczne dziecko - najczęstszy problem

W tym czasie może pojawić się niemowlęca kolka. Towarzyszący jej płacz niech jednak nie wybija cię z rytmu - musisz przecież pomóc maluszkowi. Z odsieczą przyjdą ziołowe herbatki, preparaty antykolkowe oraz ciepłe okłady na brzuszek czy delikatny masaż.

Dwumiesięczne dziecko - jak wspierać jego rozwój?

Przede wszystkim bądź blisko dziecka, bowiem już szkrab odczuwa niepokój, gdy znikasz z pola jego widzenia. Gdy maluch ma dobry nastrój, śmiej się razem z nim, naśladujcie różne dźwięki. Przy okazji znajdź chwilę, aby potrenować z nim mięśnie odpowiedzialne za utrzymywanie główki (w tym celu ułóż dziecko na brzuszku i pokazuj mu różne przedmioty). Nie krępuj również jego ruchów!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)