POLECAMY

Dlaczego warto masować niemowlę?

Masaż dostarcza niemowlęciu przyjemność, odpręża je i uspokaja, a dodatkowo zapewnia uczucie bezpieczeństwa. Od kiedy wolno masować dziecko? Jak długo powinien trwać taki masaż? Kiedy należy zaprzestać masowania malucha?
Dlaczego warto masować niemowlę?

Klasyczny indyjski masaż niemowlęcia

Klasyczny indyjski masaż niemowlęcia składa się z niewielu prostych chwytów. Najważniejsza w tym zabiegu nie jest bowiem mnogość technik, lecz kontakt fizyczny i uczucie – i to, czy olejek, pasta albo proszek będą dobrze przyjęte przez delikatną skórę dziecka. Lepiej jest codziennie stosować kilka chwytów niż mozolnie uczyć się skomplikowanych układów, które i tak potem będą stosowane raz na jakiś czas.

Zatem przygotowałaś już miejsce do masażu i stworzyłaś cudownie odprężającą i przyjemną atmosferę dla siebie i swojego dziecka.

Zobacz też: Jak wykonać masaż niemowlęcia?

Odpowiedni dla każdego przedziału wiekowego

Najpierw dostarczana jest niemowlętom przyjemność – delikatny masaż częściowy dokładnie odpowiada ich gustom. Od 2. miesiąca życia możesz próbować już czegoś więcej – tutaj w grę wchodzą poranne i wieczorne zabawy z masażem. Ze względu na to, że nieco starsze niemowlęta aż do 2. roku życia lubią odprężające masaże pleców, zostały one także uwzględnione.

Kiedy rozpocząć masaże?

W Indiach zdrowe dzieci masowane są już zaraz po porodzie. Generalnie  zaleca się rozpocząć  masaże od 5. dnia po narodzinach. Nie można jednak masować, jeśli dziecko ma gorączkę albo żółtaczkę niemowlęcą. W pierwszych czterech tygodniach ogranicz się do masażu częściowego.


Strefę brzuszka można włączyć do masażu dopiero wówczas,  gdy z pępka się nic nie sączy i dobrze się on zagoił.

Czy istnieją jakieś ograniczenia wiekowe?

Masuj swoje dziecko tak długo, jak długo wam obojgu sprawia to radość – w górę nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Oczywiście będą co jakiś czas pojawiały się momenty, w których odrobina czułości mamy albo taty będzie szczególnie potrzebna. Właśnie w nowych sytuacjach życiowych, choćby w momencie rozpoczęcia  uczęszczania  do  przedszkola  albo w pierwszych  dniach szkoły, dobrze znany rytuał doda twojemu dziecku pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa.

Dzieci starszych tyczy się to w równym stopniu co tych najmłodszych – masaż jest zawsze dobrym środkiem, aby odnowić bliskość  uważaną  za  straconą  wraz  z  postępującym   wiekiem dziecka. Także w tym przypadku przyjemność jest w równej mierze duża zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci.

Zobacz też: Czym jest kolka niemowlęca?

Jak długo powinien trwać masaż?

Małe niemowlęta powinno się masować nie dłużej niż 5 minut. Od 4. tygodnia możesz masaż wydłużyć do 10 minut. Ufaj przy tym swojemu wyczuciu potrzeb dziecka.

Zasadniczo masaż niemowlęcia w sumie nie powinien trwać dłużej niż 15 minut.

Masowanie zabronione!

Nie masuj:

  • kiedy dziecko właśnie zjadło albo pokazuje ci, że jest głodne;
  • kiedy się energicznie wzbrania i głośno krzy- czy;
  • jeśli gorączkuje;
  • jeśli cierpi na zapalną chorobę skóry;
  • jeśli sama jesteś nerwowa, zestresowana al- bo masz kiepski humor;
  • tak długo, dopóki pępek się nie wygoi i nie będzie suchy.

Fragment pochodzi z książki "Masaż niemowlęcia" autorstwa Christiny Voormann i dra med. Govina Dandekara (wydawnictwo Harmonia, 2010 rok).

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)