Dlaczego nie chce ssać?

Odwraca głowę lub po kilku łykach puszcza pierś i płacze. Nie smakuje mu mleko? A może jest chory?
/ 06.04.2006 00:07
Odmówić ssania piersi może zarówno noworodek, jak i starsze dziecko. Dla mamy taka sytuacja jest strasznie frustrująca. Czasem wydaje jej się nawet, że dziecko ją odrzuca. Przede wszystkim tak nie myśl. Maluszek na pewno cię kocha, a że czasem nie chce ssać... Powodów może być wiele. Na szczęście większości problemów da się zaradzić.

1. Jest zmęczony po porodzie. Może się to zdarzyć, jeśli narodziny były długie lub pojawiły się jakieś komplikacje. Potrzebujesz spokoju i cierpliwości. Połóż maleństwo blisko siebie, łagodnie połaskocz w policzek.
Gdy otworzy buzię, wkropl mu na języczek odrobinę mleka. Być może zacznie jeść. Jeśli nadal nie chce i zasypia, poczekaj. Po 2–3 godzinach znów spróbuj nakarmić dziecko. Gdy nadal odmawia jedzenia, powiedz o tym lekarzowi.

2. Nie umie ssać. Jeśli dziecko od początku ma kłopoty z jedzeniem, powodem może być zbyt małe lub zbyt silne napięcie mięśniowe: maluszek nieprawidłowo układa język, ssie za słabo (lub za mocno), nie może się najeść.
Porozmawiaj z doświadczoną pielęgniarką lub z doradcą laktacyjnym. Pokaż, jak przystawiasz maleństwo do piersi i czy ono prawidłowo ssie. Jeśli specjalista stwierdzi, że dziecko ma nieprawidłowe napięcie mięśni, zaproponuje odpowiednią pozycję do karmienia i ewentualnie ćwiczenia.

3. Krztusi się mlekiem. Tak często się zdarza, jeśli dziecko ssie łapczywie, bo np. było bardzo głodne, a pokarm wręcz tryska mu do buzi. Maluszek krztusi się, trudno mu złapać oddech, płacze.
Co robić? Przed podaniem dziecku piersi odciągnij nieco mleka, by nie wypływało za szybko. Warto też zmienić pozycję do karmienia na taką, by główka szkraba znajdowała się nad twoją piersią.

4. Ulewa mleczko. Najczęstszą przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego dziecka. Jeśli ulewania są duże, maluszek może nie mieć ochoty na jedzenie. Do przełyku cofa się bowiem kwaśny pokarm i podrażnia błonę śluzową.
Staraj się karmić dziecko częściej, za to mniejszymi porcjami. Przedtem odciągnij trochę mleka, by nie wypływało za szybko. Nie przewijaj dziecka bezpośrednio po jedzeniu. Sprawdź, czy prawidłowo przybiera na wadze.

5. Boli go brzuszek. Kolka może być spowodowana wieloma przyczynami. Gdy malca boli brzuch, może nie chcieć ssać (choć są dzieci, które uspokajają się przy piersi).
Pomasuj malca, znajdź taki sposób noszenia czy przytulania, który go uspokoi. Nakarm dziecko dopiero wtedy, gdy brzuszek przestanie je boleć.

6. Zjadłaś coś, co mu nie odpowiada. Do mleka przenika to, co jesz. Malec może odmawiać ssania, gdy najesz się czosnku i cebuli czy fasoli.
W pierwszych tygodniach karmienia nie jedz produktów wzdymających. Potem, jeśli maluch nie ma kłopotów z brzuszkiem, wprowadzaj je do swojej diety (w niewielkich ilościach).

7. Przyzwyczaił się do smoczka. Jeśli podajesz czasem mleko z butelki, dziecko może zniechęcić się do piersi, ponieważ z butelki pokarm wypływa szybciej.
Nie dawaj bobasowi smoczka uspokajacza. Gdy od czasu do czasu z różnych względów musisz nakarmić malca odciągniętym pokarmem, rób to łyżeczką, strzykawką, specjalnym kieliszkiem lub kubeczkiem.

8. Swędzą go dziąsła. Tak może być podczas ząbkowania. Maluszek denerwuje się, a nawet odmawia jedzenia.
Na kilka minut przed karmieniem posmaruj dziecku dziąsła żelem dla dzieci, którym rosną zęby. Karm maluszka w spokoju, często przystawiaj go do piersi, nawet na krótki czas. Podawaj schłodzone gryzaczki.

9. Jest chory. Gdy malca boli gardło, ucho lub ma pleśniawki, może odczuwać ból przy przełykaniu. Trudno mu też ssać pierś, gdy ma katar.
Skontaktuj się z lekarzem, infekcja bowiem może się rozszerzyć. Nie rezygnuj jednak z karmienia piersią. Twoje mleczko pomoże dziecku pokonać chorobę.

10. Ciekawi go świat. Gdy malec ma 3–4 miesiące, coraz bardziej interesuje go otaczający świat. Może przerwać ssanie, gdy usłyszy, że obok dzieje się coś ciekawego.
Znajdź spokojne miejsce do karmienia. W otoczeniu malca nie powinno być niczego, co by go rozpraszało. Włącz cichą, relaksującą muzykę.

Tekst: Katarzyna Pinkosz