Dbajmy o pierwsze ząbki maluchów

Próchnica zębów u maluchów rozwija się najczęściej z powodu złych nawyków żywieniowych, ale także z powodu zaniedbań higienicznych. Zmęczenie, może niewiedza mamy lub niechęć malca powoduje, ze mama zapomina o potrzebie zapobiegania próchnicy już wtedy gdy maluch nie ma jeszcze ząbków.
/ 15.05.2012 06:11

Próchnica zębów u maluchów rozwija się najczęściej z powodu złych nawyków żywieniowych, ale także z powodu zaniedbań higienicznych. Zmęczenie, może niewiedza mamy lub niechęć malca powoduje, ze mama zapomina o potrzebie zapobiegania próchnicy już wtedy gdy maluch nie ma jeszcze ząbków.

Pierwszym sposobem na to, aby mleczaki były zdrowe jest przecieranie dziąseł (co najmniej dwa razy dziennie) wilgotnym gazikiem. Gdy pojawi się pierwszy mleczak, dwa razy dziennie pielęgnuj go specjalną silikonową szczoteczką do pierwszych ząbków (np. Nuk, Jordan). Gdy dziecko skończy 7 miesięcy, warto abyś rozpoczęła naukę samodzielnego mycia ząbków. Pamiętaj - musi się to odbywać w sposób bezstresowy, bo jeśli będzie inaczej, w przyszłości maluszek nie będzie dbał o ząbki. Mycie ząbków zawsze ma być miłe i przyjemne, ale o ile na początku jest to zabawą to później (gdy dziecko ma już kilka ząbków) powinno być także starannym czyszczeniem ząbków.

Dbajmy o pierwsze ząbki maluchów

Dziecko będzie zafascynowane szczotkowaniem zębów, gdy zobaczy jak mamusia szczotkuje swoje zęby. Będzie chciało cię naśladować, tym bardziej gdy szczoteczka będzie przypominać zabawkę (np. Oral-B, Stages).

Możecie wspólnie myć ząbki, tzn. mama szczotkuje zęby maluszka, a maluszek „szczotkuje” ząbki mamusi. Inne sposoby do zachęcenia starszaka do mycia zębów to:

Narysuj duże słoneczko na bloku, każdy promyk to tydzień (promyk podziel na 7 dni - dla każdego dnia narysuj kratkę) - gdy maluch umyje ząbki (z ochotą, sam o tym pamiętał itd.) do kratki dla danego dnia tygodnia wpisuj uśmiech, gdy maluch niechętnie myje ząbki, trzeba go popychać do tej czynności itp. wpisuj smutna minkę.
Gdy już zapełnicie wszystkie kratki na wszystkich promykach - policzcie ile jest smutnych minek jeśli mniej niż wesołych - to daj dziecku drobną nagrodę.

Opowiedz dziecku historyjkę o strasznych zarazkach, które są niewidoczne ale wchodzą do buźki i wiercą dziurki w ząbkach. A kto nie chce mieć dziurek w ząbkach musi używać szczoteczki z pastą do ochrony przed tymi urwisami. Może to podziała na maluszka.

Zaproś kogoś z rodziny kto ma dziecko w podobnym wieku - być może to, że twoje dziecko zobaczy np. kuzyna szorującego ząbki zachęci je do naśladowania go.
Opracuj może swoja niezawodną metodę aby zachęcić starsze dziecko do mycia ząbków.

Nie załamuj się jeśli niemowlę nie pozwala czyścić sobie zębów - daj mu szczoteczkę, niech najpierw się z nią oswoi, niech ja trochę pożuje. Początkowo do mycia zębów nie stosuje się pasty. Natomiast gdy dziecko skończy rok zacznij czyścić ząbki pastą bez dodatku fluoru. Pasty dla dorosłych zawierają więcej fluorków, a więc się nie nadają dla dzieci - nadmiar fluorków może odbarwiać zęby. Pod koniec drugiego roku życia możesz już użyć pasty z fluorem (przeznaczonej dla dzieci). Mycie ząbków jest szczególnie istotne u dzieci, które piją mleko z butelki, ponieważ grozi im próchnica butelkowa (drobinki mleka osadzają się na szkliwie ząbków).

Aby zapobiegać próchnicy postaraj się ograniczać cukier w diecie malucha i wyrabiaj w malcu prawidłowe nawyki. Np. zamiast pić słodki soczek z butelki (i to jeszcze w środku nocy), niech pije wodę mineralną z kubeczka (naukę picia z kubka rozpocznij od 6-7 miesiąca życia). Słodycze (większemu dziecku) podawaj raz w tygodniu. Dodatkowo nigdy nie oblizuj smoczka czy łyżeczki, by „oczyścić” je przed podaniem dziecku. W ten sposób tylko przekazujesz dziecku swoje bakterie i zwiększasz ryzyko próchnicy.

PAMIĘTAJ!!! Lepiej zapobiegać niż leczyć!! Zdrowe zęby to skarb twojego malucha.

Celina Fręczko, położna