Czyżby ząb mądrości?

Mój syn ma rok i 2 ząbki na dole które wyszły 6 miesięcy temu. Dziś zauważyłam ząb ale na końcu buzi czyli tak jakby 8.na dodatek jakoś krzywo rośnie.
Czyżby ząb mądrości?

Mój syn ma rok i 2 ząbki na dole które wyszły 6 miesięcy temu. Dziś zauważyłam ząb ale na końcu buzi czyli tak jakby 8. Na dodatek jakoś krzywo rośnie. Jest to możliwe? Dlaczego nie wychodzą górne jedynki. Syn jest niespokojny nie chce jeść. Pomocy!!!!

Kasia

Nie jestem stomatologiem, ale z tego co wiem, to zęby mądrości tzw. 8 są to ostatnie zęby stałe, trzonowe po obu stronach szczęk i pojawiają się lub dopiero zaczynają się pojawiać od 16-20 roku życia. To rozwiewa wątpliwości co do tego, że to nie jest ząb „nr 8”. Poza tym niemowlęta mają tylko 20 zębów mlecznych (na dole 10 zębów i na górze 10 zębów) - więc po jednej stronie jest tylko 5 zębów u niemowlaka. Proszę się tym aż tak bardzo nie przejmować - mam na myśli to, że u pani synka ząbki wyrzynają się w innej kolejności niż wynika to ze schematu wyrzynania ząbków u niemowląt. Tak się zdarza, że zęby wychodzą w innej niż typowa kolejności. Proszę stosować żele na ząbkowanie. Nie zmuszać dziecka do jedzenia. Zęby trzonowe dają wiele dolegliwości bólowych. Dla mamy życzę dużo cierpliwości.

Celina Fręczko, położna
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)