POLECAMY

Czy wielkość piersi ma wpływ na karmienie?

Każda kobieta ma nieco inne piersi, jednak czy ich wielkość ma wpływ na ilość mleka, które jest w nich produkowane? Czy kolczyk w sutku przeszkadza podczas karmienia? I jaki rodzaj brodawki sprawdza się najlepiej podczas tej czynności?
Czy wielkość piersi ma wpływ na karmienie?

Kwestia piersi

Czy kiedykolwiek pomyślałaś, że z Twoimi piersiami być może jest „coś nie tak”? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to prawdopodobnie wpadłaś w pułapkę, w którą wpadają tysiące kobiet, polegającą na przekonaniu, że Twoja budowa ciała nie jest całkiem „normalna”.

Prawda jest taka, że wątpliwości dotyczące piersi są najczęściej wynikiem powszechnych i tendencyjnych wyobrażeń. W przeszłości brak wystarczającej wiedzy, odpowiedniej edukacji w tym zakresie oraz zachęty ze strony społeczeństwa i właściwych instytucji sprawił, że kobiety zaczęły mieć mylne przekonanie, iż nie dadzą rady wykarmić dziecka piersią.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i wsparciu właściwie każda mama jest w stanie wykarmić własne dziecko piersią.

Rozmiar piersi nie ma znaczenia

Wiele kobiet uważa, że im większe są piersi, tym więcej mleka są w stanie wyprodukować. To mit! Wielkość biustu jest w dużej mierze kwestią ilości tłuszczu, a nie gruczołów mlekowych. Tak naprawdę kobiety o małych piersiach mogą mieć przewagę nad ich koleżankami o dużych piersiach, kiedy w grę wchodzi karmienie niemowląt przedwcześnie urodzonych lub ważących niewiele.

Bardzo małe dzieci mają czasem trudności z przystawieniem się do bujnej piersi. W takich przypadkach mniejsze piersi są zaletą.

Z drugiej strony: jeśli masz duże piersi i martwisz się, że jeszcze bardziej się powiększą, niech to nie zniechęci Cię do karmienia piersią. Zaskakujące jest to, obfite piersi zazwyczaj nie powiększają się zbytnio podczas laktacji. Rzadziej też w porównaniu z małymi piersiami mleko z nich wycieka.

Mądra mama

Nawet jeśli miałaś przekłute brodawki sutkowe, czyli zdecydowałaś się w przeszłości na tak zwany piercing, to prawdopodobnie i tak możesz z powodzeniem Każdy typ piersi ma swoje wady i zalety, lecz bez względu na to, jaki jest rozmiar Twoich, uwierz w siebie!

Bądź pewna siebie i zorientowana w temacie. Dzięki temu możesz przeżyć niezapomniane doświadczenie, jakim jest karmienie piersią.

Zobacz też: Jakie są zalety karmienia piersią?

Brodawki sutkowe — każda jest inna

Podobnie jak piersi, brodawki sutkowe maja wiele kształtów i rozmiarów. Istnieją:

  • Brodawki w kształcie korka od szampana.
  • Brodawki schowane wewnątrz piersi (wklęsłe)
  • Brodawki skierowane ku górze, ku dołowi bądź w bok.

Nie ma w tym nic nienormalnego, jeśli kobieta ma jedną brodawkę wklęsłą, a drugą nie. Bez względu na to, jaki jest kształt Twojej brodawki sutkowej, możesz śmiało karmić piersią. Brodawki wklęsłe można „zwabić” na zewnątrz a z dużymi też można sobie dać radę. Inne mamy tego dokonały, więc możesz to zrobić również i Ty.

Nawet jeśli miałaś przekłute brodawki sutkowe, czyli zdecydowałaś się w przeszłości na tak zwany piercing, to prawdopodobnie i tak możesz z powodzeniem karmić dziecko piersią; dowodem na to jest wiele kobiet, którym się to udało.

W niektórych przypadkach piercing w tych właśnie miejscach może uszkodzić przewody mleczne i hamować przepływ mleka. Jeśli w przekłutym miejscu doszło dodatkowo do infekcji lub jeśli brodawka była przekłuta w wielu miejscach, to możesz mieć poważne problemy z karmieniem piersią.

Nie trzeba chyba dodawać, że każdy rodzaj biżuterii powinien być w tym okresie zdjęty z brodawki sutkowej.

Zobacz też: Czy piercing jest obojętny dla zdrowia?

Fragment pochodzi z książki „Mamie na ratunek. Karmienie piersią” Suzanne Fredregill (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)