POLECAMY

Czy wcześniaki są bardziej narażone na problemy emocjonalne?

Wyniki nowych badań sugerują, iż dzieci urodzone zaledwie o 3 tygodnie przedwcześnie, będąc w wieku przedszkolnym, są narażone m.in. na zwiększone ryzyko problemów z zasypianiem i koncentracją – czytamy w The New York Times.
Czy wcześniaki są bardziej narażone na problemy emocjonalne?

W niedawno opublikowanym w Archives of Disease in Childhood badaniu, porównano 916 dzieci urodzonych między 32. a 35. tygodniem ciąży z 543 urodzonymi o czasie (38 - 41 tydzień). Podczas badania rodzice wypełniali kwestionariusz zawierający 99 pytań na temat zachowania i problemów emocjonalnych swoich dzieci (gdy były w wieku przedszkolnym) oraz jedno pytanie otwarte dotyczące pozostałych problemów, o których nie wspomniano w formularzu.

Chłopcy urodzeni przedwcześnie potrzebowali więcej snu oraz mieli kłopoty z koncentracją w porównaniu do swoich rówieśników urodzonych o czasie. Przedwcześnie urodzone dziewczynki były z kolei znacznie bardziej narażone na problemy emocjonalne, podatne na depresje i zdystansowane w porównaniu ze swoimi koleżankami urodzonymi o czasie. Ponadto zauważono u nich 20% więcej problemów z zasypianiem, koncentracją a także przejawy zachowań agresywnych.

Dr Sijmen A. Reijneveld, epidemiolog z University of Groningen w Holandii stwierdził: "wydawało nam się, że urodzenie kilka tygodni wcześniej nie ma aż tak dużego znaczenia", ale dane wynikające z raportu wskazują, iż dziecko urodzone nawet nieznacznie przedwcześnie może być narażone na więcej problemów”. Jak dodaje autor badania - "W pewnych okolicznościach wywołanie porodu może być niezbędne z medycznego punktu widzenia, jednak istnieje poważne ryzyko tego zabiegu."

Według Centers for Disease Control and Prevention, ponad 12 % dzieci w USA rodzi się przed 37 tygodniem ciąży.

Źródło: The New York Times, 2011.12.19, Risks: More Woes for Preemies at Preschool Age/ak

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)