POLECAMY

Czy małe dziecko może jeść pączki?

W tłusty czwartek wszyscy zajadamy się pączkami, oponkami i faworkami, trudno więc odmawiać pączków dzieciom. Jednak czy małe dzieci powinny jeść pączki?

Pączki

Fot. Fotolia

Czy podać dziecku pączka?

Warto wiedzieć, że jeden mały pączek z lukrem ma około 290 kcal. Stanowi to prawie 30% dziennego zapotrzebowania malucha na energię. Dzienna norma energetyczna dla dziecka w wieku 1-3 lat wynosi bowiem ok. 1000 kcal. Pączek „pochłania” więc dużą jej część, a przecież nie zawiera cennych składników odżywczych; składa się za to m.in. z tłuszczów nasyconych, które są szkodliwe dla zdrowia i może zawierać dodatkowo aż 9 łyżeczek cukru.

Zbyt duża ilość słodyczy w diecie zaburza regularność posiłków. Bardzo istotne jest, aby dostarczać dziecku niezbędnych składników odżywczych w odpowiedniej ilości.

Od momentu poczęcia i przez pierwsze lata życia malucha zachodzi bowiem proces tzw. programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia, który – odpowiednio przeprowadzony – zaowocuje w przyszłości zmniejszając ryzyko wystąpienia m.in. otyłości czy chorób układu krążenia oraz pozytywnymi nawykami żywieniowymi, które wypracowane w tym czasie, mają największą szansę na przetrwanie w dorosłym życiu.

Zobacz także: Przepis na Pączki bez drożdży

Pamiętaj, że dziecko, które nie zna smaku słodyczy, nie tęskni za nim. Wystarczającym urozmaiceniem jego diety są owoce; sporadycznie możesz też podać mu samodzielnie przygotowane smakołyki, bez dodatku cukru. Ale jeśli już zdecydujesz się dać dziecku słodką przekąskę, koniecznie postaraj się o dodatkową aktywność fizyczną, gdyż taki szczególny podwieczorek może spowodować przekroczenie jego dziennego zapotrzebowania na energię.

Zdrowe słodycze dla dziecka

Niezdrowe przekąski z łatwością można zastąpić czymś bardziej odpowiednim. Z okazji tłustego czwartku do połówki przygotowanego w domu „pączka” (nie smażonego lecz upieczonego w piekarniku z ciasta drożdżowego) lub małego faworka, podaj dziecku koktajl z jogurtu naturalnego z owocami lub kubek mleka.

Dzięki temu maluch szybciej się nasyci i zje mniej „pustych kalorii”. Przy okazji będzie to podwieczorek łączący smaczną przekąskę i podtrzymanie tradycji, a zarazem pozwoli dostarczyć dziecku wartościowe składniki odżywcze.

Na co dzień staraj się również zastępować słodycze np. owocami. Dla dziecka po 6. miesiącu życia najlepszy będzie przecier owocowy; ewentualnie możesz podać mu własnoręcznie przyrządzony kisiel z owoców (bez dodatku konserwantów i sztucznych barwników).

Dziecko, które skończyło już roczek, na pewno będzie zachwycone, gdy na podwieczorek podasz mu warstwowy deser jogurtowy, budyń domowy z owocami lub pyszne pieczone jabłko z kruszonką. Takie smaczne, ale zdrowe dania sprawią mu przyjemność, a jednocześnie pozwolą dostarczyć jego organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Domowe pączki - lepsze od tych ze sklepu!

Zdecydowanie warto samodzielnie przygotować dla dziecka pyszne przekąski. Pozwoli to zarówno zadbać o odpowiednią zawartość tłuszczów czy cukru w łakociach, jak i uniknąć wystąpienia innych składników: konserwujących czy poprawiających smak. Warto korzystać z mąki orkiszowej, pełnoziarnistej oraz domowych wyrobów z ograniczoną ilością cukru, takich jak marmolada czy dżem. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj też ze świeżych owoców.

Specjalnie na tłusty czwartek dla dziecka powyżej 1. roku życia możesz przygotować małego „pączka”: bułkę drożdżową z owocami, upieczoną w piekarniku. Takie metody pomogą zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe Twojego dziecka bez konieczności zrywania z tradycją.

Na stronie programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” znajdziesz przepisy, które przygotowano specjalnie dla najmłodszych. Przysmaki takie jak pieczone jabłko z miodem czy domowy kisiel to tylko część wspaniałych pomysłów na zdrową i smaczną przekąskę dla Twojego dziecka. Przygotowaliśmy również pomysł na koktajl owocowy na bazie jogurtu naturalnego, który świetnie sprawdzi się u dzieci w wieku 11-12 miesięcy. Informacje o tym, jakie są wartościowe alternatywy dla tradycyjnych przekąsek, również znajdziesz na stronie www.1000dni.pl.

1 pączek to aż 9 łyżeczek cukru!

  • 1 mały pączek może zawierać aż 9 łyżeczek cukru, tłuszcze nasycone, nierzadko polepszacze smaku.
  • 1 faworek zawiera tłuszcze nasycone, często też nawet łyżeczkę cukru, którym go dodatkowo posypujemy.

Autor: Angelika Drozd

Zobacz także: Jakie posiłki dla dziecka do 3. roku życia?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)