Czy alergia pokarmowa u dziecka uniemożliwia karmienie piersią?

Czy niemowlę, które cierpi na alergię pokarmową można karmić piersią? Czy alergia pokarmowa wymaga stosowania diety eliminacyjnej? Zobacz!
/ 14.01.2015 14:48

karmienie piersią

Fot. Fotolia

Czy dziecko z alergią pokarmową można karmić piersią?

Istotnym zagadnieniem poruszanym często w kontekście problemu występowania alergii pokarmowej u dzieci jest karmienie naturalne. Stwierdzenie alergii u malucha nie jest równoznaczne z koniecznością odstawienia go od piersi.

Mama dziecka z alergią pokarmową powinna zwracać większą uwagę na to, co je i wstrzymywać się od spożywania pokarmów, które wywołują reakcję uczuleniową lub pogarszają samopoczucie malucha.

Nie jest jednak wskazane profilaktycznie stosowanie diety eliminacyjnej przez kobietę karmiącą wobec produktów potencjalnie alergizujących w sytuacji, kiedy ani rodzice, ani rodzeństwo malucha nie jest uczulone na żaden składnik pokarmowy.

Zobacz także: Ile płynów powinna pić kobieta w ciąży?

Terapia dietą eliminacyjną u dziecka z alergią pokarmową

Zdaniem prof. Hanny Szajewskiej, maluchy z alergią pokarmową nie muszą cierpieć na zaburzenia wzrastania, jeżeli terapia dietą eliminacyjną stosowana jest w sposób kontrolowany. Należy więc wystrzegać się niepotrzebnych, zbyt rozbudowanych diet eliminacyjnych i nie przedłużać terapii w nieskończoność.

Niezbędne jest regularne weryfikowanie wskazań do stosowania diety i monitorowanie tempa wzrostu oraz stanu spożycia składników odżywczych. W przypadku stwierdzenia niedoborów, konieczna może okazać się dodatkowa suplementacja mikroelementów kluczowych dla prawidłowego rozwoju maluchów.

Źródło: Materiały prasowe tkm PR

Zobacz także: Mleko kobiece a mleko modyfikowane – różnice

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)