POLECAMY

Co to za krostki

Ciałko niemowlęcia w realu rzadko jest tak gładkie i idealne jak u bobasów z reklam. Podpowiadamy, jakie krostki, grudki i plamki pojawiają się na nim najczęściej i jak można się ich pozbyć.
Co to za krostki fot. Panthermedia
Potówki
Te drobniutkie (jak główka szpilki) czerwone kropki albo jasne pęcherzyki z przezroczystym płynem najczęściej widać tam, gdzie maluszek najbardziej się poci – pod paszkami, w pachwinach, fałdkach, a także na plecach i karku. Za ich powstanie odpowiada pot uwięziony w ujściach gruczołów potowych. Skóra wokół nich nie jest zmieniona.
Co robić? Jeśli chcesz, by potówki szybko zniknęły, kąp malca w wodzie z dodatkiem kilku ziaren nadmanganianu potasu (do kupienia w aptece) – woda powinna być jasnoróżowa. Nie smaruj krostek oliwką ani kremami, bo zatkasz gruczoły potowe, co sprawi, że będzie jeszcze gorzej. Krostki są skutkiem przegrzewania, a więc zadbaj o to, by bobas nie czuł się jak grillowana kiełbaska: nie praż go na słońcu (niemowlęta powinny przebywać tylko w cieniu!), nie przykrywaj kołderką. Podczas upałów nie zakładaj mu śpioszków, koszulek czy skarpetek. Wystarczy pielucha, przewiewna czapeczka plus tetrowa pieluszka do przykrycia.

Trądzik niemowlęcy

Ropne krostki, które pojawiają się najczęściej na buzi i klatce piersiowej, są trochę podobne do potówek, ale mają inną przyczynę: to efekt działania hormonów, z jakimi brzdąc zetknął się w brzuchu mamy.
Co robić? Przemywaj zmiany wodą (bez mydła, bo wysusza!) z dodatkiem płynów natłuszczających skórę (np. Oilatum, Mustela). Nigdy nie wyciskaj krostek, nawet jeśli bardzo cię to kusi. Cierpliwie czekaj, aż znikną same. Jeśli zmiany są duże albo długo się utrzymują, idź z malcem do dermatologa.

Zmiany alergiczne
Najczęściej zaczynają się na buzi – policzki smyka robią się suche i zaczerwienione, niekiedy widać na nich grudki i pęcherzyki. Z czasem zmiany mogą pojawić się też w innych miejscach, np. na szyi, nóżkach (głównie pod kolanami).
Co robić? Jeśli podejrzewasz alergię, nie "lecz" malca na własną rękę (np. jeśli karmisz piersią, nie rezygnuj z wszystkiego poza ryżem), tylko wybierz się do alergologa, bo wyłącznie on jest w stanie ustalić przyczynę uczulenia. Stosuj się do wskazówek lekarza. Kąp bobasa w wodzie z dodatkiem emolientów – kosmetyków, które przywracają prawidłowe nawilżenie skóry. Pierz ubranka w delikatnych proszkach dla niemowląt. Zmiany alergiczne swędzą, dlatego pilnuj, by twój maluch miał zawsze króciutko obcięte paznokcie.

Prosaki
Białe grudki, które widać najczęściej na czole, bródce i nosku maluszka, powstają w wyniku zatkania niedojrzałych gruczołów łojowych.
Co robić? Nic. Prosaki znikną same, po kilku tygodniach nie będzie po nich śladu.

Ciemieniucha
Ta niemiła dolegliwość to jedna z postaci łojotokowego zapalenia skóry. Ciemieniucha objawia się żółtymi, tłustymi łuskami, które pojawiają się między włoskami na głowie malucha albo w obrębie jego brwi. Jej przyczyną są najpewniej zaburzenia w pracy gruczołów łojowych.
Co robić? Posmaruj łuski oliwką lub preparatem na ciemieniuchę (do kupienia w aptece). Po godzinie umyj główkę maleństwa i bardzo delikatnie wyczesz łuski miękką szczotką. Po kilku dniach zabiegów ciemieniucha powinna zniknąć.

Suche plamy
Skóra może być wysuszona zwłaszcza po wakacjach na plaży. Szorstkie i łuszczące się placki pojawiają się szczególnie tam, gdzie powłoka tłuszczowa naskórka jest najcieńsza: na przedramionach, brzuszku, łydkach i bokach tułowia.
Co robić? Kąp dziecko w niezbyt gorącej  wodzie z dodatkiem emolientów, czyli preparatów leczniczych, które nie wysuszają skóry (kupisz w aptece). Nie natłuszczaj małego ciałka oliwką (możesz w ten sposób doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry), ale nawilżaj je lekkimi balsamami albo mleczkami do ciała. Dodatkowo dawaj dziecku więcej pić – dzięki temu nawilżysz skórę od wewnątrz.

Koniecznie idź do lekarza! Jeśli na skórze dziecka pojawią się pęcherzyki wypełnione żółtawym płynem, jak najszybciej wybierz się z nim do dermatologa. To może być np. liszajec zakaźny, który potrafi szybko rozprzestrzenić się na cały organizm. Do lekarza wybierz się także, gdy zmiany na skórze malca pojawiły się nagle, wydają ci się dziwne, zamiast znikać, powiększają się, a także zawsze wówczas, gdy swędzą albo sprawiają malcowi ból.


O zdrowiu dziecka porozmawiaj na zdrowybobas.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)