POLECAMY

Co robić, gdy boli...

Ból, wbrew pozorom, jest bardzo pozytywnym objawem. To dzwonek alarmowy. Dzięki niemu dowiadujemy się, że w organizmie dziecka zaczyna dziać się coś niepokojącego.
Co robić, gdy boli...

Chociaż dziecko nie zawsze umie powiedzieć, gdzie znajduje się źródło bólu, pokaże ci to poprzez swoje zachowanie.
 
...ucho
Maluch jest niespokojny, głośno płacze, może ciągnąć się za ucho albo ocierać nim o łóżeczko. Czasem jedynym objawem bólu ucha jest odmowa ssania, i to nawet smoczka uspokajacza (ssanie zwiększa ciśnienie w uchu i wzmaga ból). Zwykle przyczyną jest zapalenie ucha. Dziecko musi koniecznie obejrzeć lekarz, bo może trzeba będzie podać antybiotyk.
Co robić? Podawaj malcowi leki przeciwbólowe. Nigdy bez porozumienia z pediatrą albo jeszcze lepiej z dziecięcym laryngologiem nie zakraplaj do uszka żadnych kropli (to może zaszkodzić, jeśli np. błona bębenkowa w bolącym uchu już pękła).

...wewnątrz buzi
Niemowlę płacze i nie chce ani jeść, ani pić. Takie zachowanie może świadczyć o bólu spowodowanym zmianami na śluzówce wewnątrz buzi, np. aftami, pleśniawkami albo chorobą gardła czy krtani.
Co robić? Jeżeli zauważysz na śluzówce w jamie ustnej malca białe plamki, przypominające twaróg, pędzluj mu buzię np. Nystatyną (karmiące mamy muszą też przecierać nią piersi). Nie zwlekaj z wizytą u pediatry.
 
...dziąsło
Dziecko się ślini, ma rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła. Nie chce jeść, jest rozdrażnione. Chociaż ból to prawdziwy (i trzeba go ukoić!), przyczyną nie trzeba się martwić: zaczyna się ząbkowanie. Pierwsze zęby wyrzynają się po szóstym miesiącu życia, ale dolegliwości mogą pojawić się wiele tygodni wcześniej, zanim przebiją powierzchnię dziąsła. Wyrzynanie się kłów i zębów trzonowych jest bardziej bolesne niż przebijanie się siekaczy.
Co robić? Podaj dziecku schłodzony gryzaczek albo rozmasuj mu dziąsła palcem. Kilka razy dziennie smaruj opuchnięte dziąsełka żelem na ząbkowanie.

...brzuszek
Maleństwo napina ciałko, podkurcza i prostuje nóżki, krzyczy, brzuch jest twardy i wzdęty. Takie objawy mogą świadczyć o kolce (znika ona około czwartego miesiąca życia), ale uwaga: możliwych przyczyn bólu brzuszka jest więcej: zakażenie rotawirusami czy... zapalenie ucha. Powodem może też być bardzo groźne wgłobienie jelita. Wtedy brzuch jest miękki lub wzdęty, a kupki są śluzowo-krwiste (mogą przypominać galaretkę porzeczkową). Ból brzucha może też być wywołany zapaleniem wyrostka robaczkowego (rzadko występuje u niemowląt).
Co robić? Dzieciom, które mają kolkę, często pomaga ciepły okład na brzuszek albo herbatka z kopru włoskiego. Jeśli bólowi towarzyszą wymioty, biegunka albo gorączka, idź z dzieckiem do lekarza. Poradź się pediatry także wtedy, kiedy ból często powraca albo gdy jego ataki są bardzo silne.

konsultacja: dr n. med. Kamil Hozyasz, pediatra

O zdrowiu dziecka porozmawiaj też na zdrowybobas.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)