POLECAMY

Co na ząbkowanie

Już się boisz, że niedługo skończą się spokojne noce i apetyt bobaska? Sprawdź, jak ulżyć ząbkującemu dziecku.
Co na ząbkowanie
Są tacy rodzice, których dzieci ząbkują niepostrzeżenie. Szczęściarze! Jednak większość bez trudu zauważy, że ta "wielka chwila" się zbliża. Według statystyk dzieci zaczynają ząbkować w szóstym lub siódmym miesiącu życia, ale od tej reguły są wyjątki. U niektórych maluchów pierwszy ząbek pojawia się już w trzecim miesiącu, a u innych – dopiero kilka tygodni po pierwszych urodzinach. Tempo wyrzynania się ząbków jest indywidualne, jednak często dzieci ząbkują w podobnym okresie życia, co kiedyś ich rodzice.

Objawy są różne
Po czym poznać, że to już?
Malec ślini się bardziej niż zwykle. Bo wydzielina nawilża śluzówkę i zawiera przeciwciała, które utrudniają wnikanie bakterii (rozpulchnione i podrażnione dziąsełka są dla nich świetną pożywką).
Wkłada piąstki do buzi. Opuchnięte dziąsła swędzą, więc dziecko, aby poczuć ulgę, instynktownie będzie je zaciskać na wszystkim, co znajdzie się w jego ustach.
Marudzi. Np. podczas karmienia maluch odwraca głowę, przerywa jedzenie po kilku łykach, puszcza pierś, płacze. Chociaż są też dzieci, które z powodu swędzących dziąseł mogłyby ssać pierś lub smoczek bez końca. Może też się zdarzyć, że podczas karmienia poczujesz moc zaciśniętych dziąsełek na swoich piersiach – malec nie robi tego na złość!
Uwaga! Od pierwszych objawów ząbkowania do ukazania się białego ząbka mija kilka tygodni (a nawet miesięcy).

To może boleć
I to jeszcze jak! Ból pojawia się dlatego, że rosnący ząbek przeciska się przez ciasny otwór kostny. Nawet jeśli wyrzynanie się pierwszych ząbków przeszło bezboleśnie, problem może pojawić się dopiero przy czwórkach i piątkach. Bolesny nacisk najbardziej doskwiera podczas ssania i w nocy.
Aby pomóc dziecku, smaruj dziąsła żelem chłodzącym albo podawaj kojącą herbatkę ziołową, np. z melisy albo rumianku – wybieraj tylko te bez cukru.
Napór wyrzynającego się ząbka na tkankę łączną i kostną często oprócz bólu wywołuje także lekki stan zapalny, którego objawem może być gorączka – do 38°C. Stosuj wtedy żele o działaniu przeciwzapalnym (zwykle zawierają rumianek lub szałwię). Aplikuj je również pół godziny przed karmieniem.
Uwaga! Nie podawaj ząbkującemu dziecku żadnych środków uspokajających ani nasennych. Nie stosuj też środków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem.

Masaż dziąseł...
Delikatne masowanie dziąseł i policzków rozluźnia mięśnie twarzy i odwraca uwagę dziecka od bólu. Rób małe kółeczka na policzkach malca albo głaszcz go po buzi.
Jeśli smyk na to pozwoli, włóż palec do jego buzi i delikatnie masuj dziąsła. Możesz robić to także nałożoną na palec silikonową nakładką z wypustkami. Kiedy maluch zaciska wargi, nie rób nic na siłę.
Uwaga! Nigdy nie masuj dziąseł dziecka gazikiem nasączonym alkoholem!

...albo gryzaczek
Kiedy ząbki są już blisko mety, dziąsła mogą stać się wyjątkowo wrażliwe na dotyk. Malcowi pomoże gumowy gryzaczek wypełniony wodą. Zanim podasz go dziecku, schłódź go (zimno znieczula). Pamiętaj: zrób to w lodówce, a nie w zamrażarce – lodowaty okład mógłby poranić dziąsła.
Uwaga! Zrezygnuj z podawania ząbkującemu dziecku zimnej marchewki czy skórki chleba. Choć malec nie ma zębów, to może przypadkowo odgryźć kawałek i się zakrztusić.

Trzeba myć!
Dziąsła przecieraj już od pierwszych dni życia dziecka. Najlepiej sterylnym gazikiem nasączonym wodą albo naparem z rumianku. Kilkumiesięcznemu malcowi myj ząbki pastą bez fluoru dla niemowląt (do kupienia w aptekach). Rocznemu zuchowi możesz już oczyszczać zęby dziecięcą pastą z fluorem (skonsultuj się to ze stomatologiem).
Uwaga! Zaniedbana próchnica może doprowadzić do stanu zapalnego albo nawet zbyt wczesnego wypadania mleczaków. Brak zębów prowadzi np. do krzywego zgryzu i kłopotów z mówieniem.  

Masz pytanie dotyczące zdrowia dziecka? Zadaj je na zdrowybobas.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Ja masuję dziąsła specjalną szczoteczką, do tego też daję małemu zimne gryzaki i jeszcze żelem smaruję też przeciwbólowo. A jak widzę, że to nie pomaga, to podaję ibufen w syropku, który skutecznie koi ból.