POLECAMY

Co musisz wiedzieć o niemowlaku

Niedawno zostałaś mamą i czujesz tremę? Tu znajdziesz wiele praktycznych rad, które pomogą ci lepiej zrozumieć niemowlę.
Co musisz wiedzieć o niemowlaku
Niemowlę na początku życia myśli, że jest częścią ciebie. Odrębną istotą poczuje się dopiero wtedy, gdy będzie miało około pół roku! Dlatego przede wszystkim znajdź dla maleństwa jak najwięcej czasu – da mu to poczucie bezpieczeństwa. O czym jeszcze powinnaś pamiętać?

Marznie znacznie szybciej niż dorośli

W życiu płodowym dziecko przebywało w temperaturze wynoszącej około 37°C. Od momentu narodzin w jego świecie jest chłodniej o mniej więcej 15°C! W dodatku jeszcze niezbyt sprawnie pracują jego mechanizmy termoregulacji, czyli przystosowywania się do zmian temperatury. Dlatego maluszek w pierwszych tygodniach życia łatwo marznie.
Nasza rada: Sprawnie dziecko przewijaj, przebieraj i kąp, by nie marzło. Otulaj je miękkim kocykiem. A podczas spacerów ubieraj na cebulkę – powietrze gromadzące się między warstwami ubranek to doskonała ochrona przed zimnem.

Daje znać, czego potrzebuje
Początkowo potrafi to zrobić tylko poprzez płacz. Inaczej płacze, gdy czuje głód, inaczej, jeśli się przestraszy, jeszcze inaczej – kiedy jest zmęczone.
Nasza rada: Nie karm malucha, gdy tylko zapłacze. Jeśli niedawno jadł, raczej nie jest głodny. Może boli go brzuszek? Albo jest zmęczony?

Rozpoznaje ton twojego głosu
To prawda, że niemowlę nie rozumie jeszcze sensu wypowiadanych przez was słów. Za to bardzo szybko uczy się dobrze odróżniać przyjazny ton głosu od zagniewanego. Dlatego gdy powiesz coś w złości i zdenerwowaniu, dziecko przestraszy się i rozpłacze. Uspokaja się za to, gdy mówicie do niego (i do siebie!) spokojnym, łagodnym tonem.
Nasza rada: Gdy podchodzisz do malca, bądź opanowana. Jeżeli płacze, najpierw uspokój siebie, a dopiero potem jego.

Uwielbia głaskanie, masowanie
To malca uspokaja. Masaż i głaskanie pobudzają receptory nerwów. Z badań wynika, że dzięki temu pewne części mózgu szybciej dojrzewają!
Nasza rada: Dziecko – bez względu na płeć – potrzebuje, byś je głaskała, tuliła. Rób to zatem jak najczęściej! Z badań amerykańskich psychologów wynika, że do końca pierwszego roku życia chłopcom okazuje się pięć razy mniej czułości niż dziewczynkom!

Chciałoby mieć stały rozkład dnia
Maleństwo nie potrafi jeszcze odróżnić dnia od nocy. Jednak będzie mu znacznie łatwiej przystosować się do świata, jeśli będzie wiedziało, co się wokół niego dzieje. Ułatwi mu to w miarę stały rozkład zajęć w ciągu dnia.
Nasza rada: Takie czynności jak przewijanie, ubieranie, karmienie, zabawa czy spacer staraj się wykonywać mniej więcej w tej samej kolejności o podobnych porach. Bardzo ważne są wieczorne rytuały: kąpiel, ubieranie, karmienie przed snem.

Nie znosi szybkiej zmiany pozycji
Kiedy bez uprzedzenia, zbyt gwałtownie podnosisz maluszka, ma on wrażenie, że grozi mu upadek! Na jego twarzy maluje się wówczas przestrach. Dziecko gwałtownie rozprostowuje swoje rączki i nóżki, a potem bardzo szybko je podkurcza, jakby w odruchu samoobrony.
Nasza rada: Powoli podnoś malca. Mów przy tym, co robisz.

Potrzebuje dużej ilości snu
Układ nerwowy dziecka nie umie dać sobie rady z ogromną ilością bodźców, jaka do niego dociera. Dlatego maluszkowi potrzeba dużo snu. Podczas spania pracuje kora mózgowa, a układ nerwowy zapamiętuje to, czego smyk nauczył się w czasie czuwania.
Nasza rada: Gdy widzisz, że maluch nie patrzy już na ciebie z uwagą, odwraca główkę, przestaje się interesować zabawką, nie zabawiaj go! Najprawdopodobniej po chwili zaśnie.

Jest małym indywidualistą
Twoje dziecko ma niepowtarzalną osobowość. Ukształtowały ją geny, a także okres ciąży, porodu i wszystko to, co dzieje się wokół niego już od chwili urodzenia.
Nasza rada: Staraj się poznać swoje dziecko. Nie martw się, jeśli różni się od rówieśników. Jedne smyki są spokojne, inne ruchliwe. Nie naginaj malca do swoich wyobrażeń. Kochaj go po prostu takim, jaki jest.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)