Co lubią noworodki

Nowo narodzone dzieci są różne, ale ich upodobania bywają podobne, przynajmniej w kilku zasadniczych sprawach. Sprawdź, czym możesz zyskać ich sympatię. To naukowo dowiedzione.
Co lubią noworodki
Każde dziecko tuż po narodzinach jest dla rodziców wielką zagadką. Aby ją rozwiązać, najlepiej przyglądać się maleństwu. Zazwyczaj szybko okazuje się, jakie są jego upodobania, co sprawia mu przyjemność. Jeśli przeczytasz ten tekst, dowiesz się tego jeszcze wcześniej.

1. Lubię, kiedy przy mnie jesteś

Noworodek musi czuć bliskość mamy i taty – słyszeć ich głos, czuć ciepło. To daje mu poczucie bezpieczeństwa, wiarę w to, że można na kogoś liczyć. I stymuluje jego rozwój.
Spróbuj:. Twój maluszek raczej nie przepada za dużym łóżeczkiem. Preferuje mniejsze, przytulniejsze kołyski. Odpowiadają mu też beciki i rożki, w których może być opatulony. Niektóre dzieci poczują się idealnie dopiero, gdy przykryjesz im rączki i uszko.

2. Tul, dotykaj, masuj, głaszcz
Dotyk (także masaż) jest bardzo ważny. Delikatny, czuły nie tylko uspokaja, ale i pobudza wydzielanie hormonu wzrostu oraz wspomaga układ odpornościowy.
Spróbuj: Maleństwo uwielbia wtulać się w ciało mamy. Układaj często małego golaska na Twoim nagim brzuchu i piersiach. Pamiętaj tylko, że musi być mu ciepło.

3. Na rączkach jest fajnie
Noworodki przepadają za delikatnym kołysaniem, huśtaniem, bujaniem i noszeniem na rękach. Dzieci, których rodzice często to robią, mniej się boją nowego, nieznanego świata, czują się pewniej, są spokojniejsze. A w przyszłości – będą bardziej kreatywne.
Spróbuj: Szybko zauważysz, że dziecko zasypia, kiedy je kołyszesz albo wozisz w wózku. Tu nie chodzi tylko o przyjemność. Taki ruch jest ważny dla rozwoju. Stymuluje układ przedsionkowy, który bywa określany szóstym zmysłem. To on pomaga orientować się w przestrzeni, panować nad własnym ciałem. Bujając maluszka, stymulujesz pracę tego układu i wpływasz na jego rozwój – kołysane dzieci szybciej uczą się chodzić i mówić.

4. Jaki ładny widok
Wzrok nowo narodzonych dzieci trudno nazwać dobrym, bo ich pole widzenia jest ograniczone. Mimo to udało się ustalić, na co maluchy lubią patrzeć najbardziej.
- twarze. Noworodki szczególną uwagę zwracają na twarz osoby, która się nad nimi pochyla, zwłaszcza jeśli jest ładna. Najciekawsze są dla nich oczy i usta. Aby lepiej poznać te intrygujące miejsca, po jakimś czasie próbują do nich sięgać rączką. Starają się też naśladować mimikę.
Spróbuj: Pochylaj się nad maleństwem powoli, by go nie zaskoczyć lub nie przestraszyć. Podążaj za jego pierwszymi minkami, masz szansę w ten sposób nawiązać z nim pierwszy kontakt.


- przedmioty w ruchu. Mogą przykuć uwagę maluszka nawet na 10 minut!
Spróbuj: Kiedy dziecko nie śpi, jego wzrok błądzi w przestrzeni, dlatego powieś mu nad łóżeczkiem karuzelę, by miał się czemu przyglądać. Inne rzeczy, np. piękne obrazki na ścianie, są jeszcze poza zasięgiem małych oczu.

- jak w czarno-białej telewizji. Na wszystkie kolory tęczy przyjdzie jeszcze czas. Na tym etapie najbardziej atrakcyjne dla malucha są przedmioty w silnie kontrastujących barwach, przede wszystkim czarno-białe.
Spróbuj. Wybierając karuzelę nad łóżeczko, poszukaj takiej, która oprócz barwnych zabawek, ma też elementy w czarno-białe paski, kropki itp. Czarne kwadraty, koła i pasy możesz również namalować na zwykłej kartce i powiesić ją przy łóżeczku.

5. Miłe dla ucha
Noworodki przychodzą na świat ze świetnym słuchem. Badania wykazały, że spośród różnych dźwięków zdecydowanie wolą głos ludzki, zwłaszcza kobiecy. Jeśli maluszek słyszy dwa dźwięki tej samej wysokości: jeden wydany przez człowieka, inny przez instrument, spodoba mu się ten pierwszy. Szczególnie miłe dla niego są też delikatne i ciche tony (boi się głośnych, ostrych). Lubi też przedłużanie samogłosek charakterystyczne dla języka, którym rodzice zwracają się do dziecka. Dlatego instynktownie nawet mężczyźni przemawiają do dzieci wyższym głosem.
Lepszy jest głos na żywo niż z radia lub telewizora. Ale monotonne czytanie gazety nie zachwyci noworodka, bo jest pozbawione emocji.
Spróbuj: Dziecko pamięta dźwięki, które docierały do niego w łonie mamy. Jeśli namiętnie słuchałaś jakiejś muzyki podczas ciąży, puść ją teraz. Twój maluszek na pewno ją rozpozna!

6. Ale zapach!
Nosek noworodka działa tak sprawnie, że już w trzeciej dobie dziecko potrafi poznać swoją mamę po zapachu.
Spróbuj: Przez pierwsze tygodnie życia dziecka zrezygnuj z perfum i pachnących kosmetyków. Twoja naturalna woń jest dla niego najpiękniejsza!

7. Cieplutko, milutko
Maluszki lubią ciepło. Dlatego na oddziałach położniczych jest tak gorąco, a wszystkie czynności pielęgnacyjne, które wymagają rozebrania dziecka, wykonuje się pod specjalnymi promiennikami ciepła. Już po kilku tygodniach to zapotrzebowanie na wysoką temperaturę mija.
Spróbuj: Noworodki dużo ciepła tracą przez głowę. Pewnie dlatego większość z nich lepiej się czuje, gdy ma na głowie czapeczkę (pod warunkiem, że w domu nie jest za gorąco). Idealna jest czapka z cieniutkiej bawełny i bez wiązania pod szyjką.

8. Spokój wielkiej wagi
Maluszki wyczuwają nastroje. Wiedzą, czy osoba, która się nimi opiekuje, jest w dobrej kondycji psychicznej, czy nie radzi sobie z emocjami.
Spróbuj: Jeśli coś wytrąci Cię z równowagi, uspokój się, nim weźmiesz maleństwo w ramiona, bo się rozpłacze. Ruchy mamy, która jest odprężona, są bardziej delikatne, płynne, a jej głos jest spokojniejszy.

Tekst: Małgorzata Mazurek-Wódz
Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, pediatra neonatolog, I Klinika Położnicza we Wrocławiu
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)