Ciemieniucha i prosaki u niemowlęcia

Proszę o poradę ponieważ niedawno zauważyłam u mojej córeczki takie (właściwie sama nie wiem jak to dobrze opisać) lekko żółtawe strupki na czółku i brwiach.
/ 22.11.2010 09:36

Ciemieniucha oraz prosaki u niemowlęcia

Proszę o poradę ponieważ niedawno zauważyłam u mojej córeczki takie (właściwie sama nie wiem jak to dobrze opisać) lekko żółtawe strupki na czółku i brwiach. W dotyku skóra jest taka chropowata a jak potrę lekko rogiem pieluszki to łuszczy się jej to. Co to może oznaczać? Dodam iż Malutka ma dziś skończony miesiąc. Czy mogę jej to czółko i brwi smarować wazeliną? Mam jeszcze jeden problem, również związany ze skórą. Mała ma takie drobne punkciki jakby kaszkę na policzkach i na czole, nie jest tego dużo, w jednym miejscu może 5 takich punkcików i tak na całej twarzy będzie kilka takich miejsc. Czy to może być jakaś alergia? Karmię ją mlekiem Nan.

Małgorzata

Białe łuski, które z czasem żółkną (na brwiach i czole) to ciemieniucha. Najczęściej pojawia się około 4-tego tygodnia życia. Gruczoły wydzielają zbyt dużo łoju. Z ciemieniuchą trzeba walczyć, ale nie robić nic na siłę. Proszę przed kąpielą nasmarować oliwką miejsca pokryte ciemieniuchą. Po kąpieli należy wyczesać łuski szczoteczką z miękkim włosiem. Zabiegi te należy wykonywać z wytrwałością i cierpliwością (powtarzać codziennie).

Białe punkciki na twarzy to najprawdopodobniej prosaki. Prosaki najczęściej powstają na policzkach, na brodzie i w okolicy nosa. Prosaków nie należy niczym smarować-powinny zniknąć same (po kilku dniach lub tygodniach). Nie należy ich wyciskać.

Pozdrawiam serdecznie