Zapalenie uszu u dzieci jest chorobą zależną od wielu rożnych czynników. Jak je leczyć domowymi sposobami? //fot. Fotolia

Bolesne ząbkowanie – jak pomóc dziecku?

Zdarza się, że pierwsze zęby pojawiają się niespodziewanie. Jeśli jednak twój maluch znosi ciężko ząbkowanie przeczytaj poniższy artykuł. Dzięki naszym wskazówkom przejdziecie przez ząbkowanie z uśmiechem na twarzy.
/ 08.03.2012 12:27
Zapalenie uszu u dzieci jest chorobą zależną od wielu rożnych czynników. Jak je leczyć domowymi sposobami? //fot. Fotolia

Twój maluch ma zaczerwienione, rozpulchnione, bolące lub swędzące dziąsła? Jest rozdrażniony, płaczliwy i nie chce jeść? Ślini się, a ssanie ulubionego smoczka sprawia ogromny ból? Z pewnością to objawy bolesnego ząbkowania. Jak załagodzić nieprzyjemne dolegliwości wyżynających się ząbków?

Chłodny gryzak

Ząbkujący maluch z wielką przyjemnością obgryza wszystko co znajdzie się w zasięgu jego rączek – palce rodziców, skrawki ubranka, zabawki. Jednak prawdziwą ulgę dostarczysz swojemu dziecku kupując specjalny gryzak. Gryzaki na ząbkowanie wypełnione są żelem. Zabawkę przed podaniem dziecku należy umieścić w lodówce, a przyjemny chłód  ukoi ból dziąseł twojego maluszka.

Polecamy: Kalendarz ząbkowania dziecka

Żel na ząbkowanie

Jeśli ząbkowanie nie daje spać twojemu dziecku, kup specjalny żel przeciwbólowy  na ząbkowanie. Lek kupisz bez recepty w każdej aptece. Wyciśnij zalecaną porcję preparatu na palec i wmasuj delikatnie żel w dziąsła maluszka. Z pewnością dzięki takiemu specyfikowi, twoje dziecko zaśnie spokojnie.

Masaż dziąseł

Spróbuj wykonać delikatny masaż dziąseł swojemu maluszkowi. Umyj dokładnie ręce i palcem wskazującym wymasuj dziąsła dziecka. Aby dodatkowo przynieść ulgę, weź kawałek lodu, owiń w czystą szmatkę, a następnie przesuwaj delikatnie po bolących dziąsłach maluszka.

Polecamy: Smoczek - wszystko co powinnaś o nim wiedzieć

Chłodne napoje

Pamiętaj, że obfite ślinienie połączone z niechęcią do ssania może przyczynić się do odwodnienia malucha. Dlatego też dopilnuj, by dziecko spożywało dużo płynów. Najlepsze będą chłodne napoje, które działają jak kompres – herbatki czy zwykła woda.

Zobacz także na Babyonline.pl: Masaż dziąseł na bolesne ząbkowanie

Gładkie papki

Nawet jeśli twoje dziecko dzielnie już jada „dorosłe posiłki”, na czas ząbkowania możesz pomyśleć o powrocie do  gładkich papek, których maluch nie musi „gryźć” bolącymi dziąsłami. W tym trudnym czasie dla dziecka, podawaj smykowi posiłki w temperaturze pokojowej, a desery (na przykład jogurt) – schłodzony w lodówce. Jeśli karmisz dziecko piersią i maluch pomimo smarowania dziąseł żelem nie chce jeść, spróbuj podać mleko łyżeczką.

Ochrona skóry

Gruczoły ślinowe traktują wyrzynający się ząb jako wciąż obecną w jamie ustnej resztę pokarmu. Dlatego też zwiększają one produkcję śliny, co powoduje obfite ślinienie się dziecka. Drażniona śliną skóra staje się na brodzie i policzkach zaczerwieniona, sucha i  podrażniona. Pamiętaj, że wymaga teraz ona szczególnej pielęgnacji. Często przemywaj wodą podrażnione miejsca, dokładnie osuszaj i smaruj tłustym kremem dla niemowląt.  

Polecamy: Waga i apetyt dziecka - co jest normalne?

Lek przeciwbólowy

Jeśli ból jest naprawdę silny i nic nie pomaga, sięgnij po lek przeciwbólowy odpowiedni do wieku dziecka. Pamiętaj jednak, by pod żadnym pozorem nie podawać dziecku większej od zalecanej dawki leku. Najlepiej podać na noc czopek paracetamolu (125 mg w pierwszym roku życia, później już 250 mg).

Na koniec pamiętaj...

Malec, który ząbkuje potrafi być rozdrażniony bólem, męczący. Ty jako mama z pewnością jesteś już zmęczona i bezsilna. Niestety ząbkowania nie da się pośpieszyć. To naturalne, że  w tym czasie dziecko jest jeszcze bardziej marudne. Nagle ulubione zabawki zajmują tylko na chwilę i wszystko dookoła irytuje. Maluch chce byś wzięła go na ręce, ale przytulony marudzi i zaraz się wyrywa. Pomimo wszystko postaraj się być dla swojego dziecka wyrozumiała i cierpliwa. Bierz na ręce jak najczęściej, przytulaj, baw się, spędzaj jak najwięcej czasu z maluchem. Twoja miłość i dotyk to najlepszy, kojący balsam dla twojego dziecka.

Zobacz także: Kupujemy pierwsze buty dla dziecka