POLECAMY

Lista badań w pierwszym roku życia

Nawet maluszek zdrowy jak rydz w pierwszym roku życia będzie częstym gościem w gabinecie pediatry. Przeczytaj, jakie badania go czekają i dlaczego są takie ważne.
Lista badań w pierwszym roku życia fot. Fotolia

Twój maluszek jest bardzo spokojnym uśmiechniętym bobasem i już na pierwszy rzut oka widać, że nic mu nie dolega? To wielki powód do radości i dumy. Pamiętaj jednak, by nie zaniedbywać badań kontrolnych w poradni dla dzieci zdrowych. Niektórych nieprawidłowości, jak na przykład dysplazji stawów biodrowych czy szmerów w sercu, nie zaobserwujesz samodzielnie, a im szybciej się je wykryje tym większe szanse na całkowity powrót maluszka do zdrowia.

Badania kontrolne u rocznego dziecka - pierwszy miesiąc

Pierwsza wizyta najczęściej odbywa się między drugim a czwartym tygodniem życia maleństwa. Różni się od pozostałych tym, że to pediatra przyjedzie do was, a nie wy do przychodni. W trakcie spotkania lekarz zapyta, jak karmiony jest maluszek, czy ma apetyt i czy dobrze sypia. Smyk zostanie też zważony i osłuchany stetoskopem. Lekarz obejrzy oczka malca, oceni wielkość ciemiączka, zmierzy obwód głowy i zbada brzuszek oraz narządy płciowe. Podczas tego spotkania lekarz powinien wypisać skierowanie do ortopedy, który sprawdzi, czy maluszek nie ma dysplazji stawów biodrowych. Jeśli podczas badania lekarz zauważy jeszcze jakieś niepokojące objawy (np. zbyt duże lub zbyt małe napięcie mięśni), wypisze skierowanie do neurologa.

Badania kontrolne u rocznego dziecka - drugi miesiąc

Okazją do wizyty u pediatry jest wykonanie obowiązkowych szczepień: przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi (DTP); przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B) i przeciwko Hib. Maluszek musi być zdrowy, żeby je przyjąć. Najpierw smyk zostanie zważony. Następnie lekarz osłucha go i sprawdzi, czy nie ma żadnej infekcji. Pediatra uprzedzi cię, jak maluch może zareagować na szczepienie i co wtedy robić. Lekarz najprawdopodobniej powie ci też o odpłatnych szczepieniach nieobowiązkowych, zalecanych dla dzieci w tym wieku (chodzi o szczepienie na pneumokoki, rotawirusy, meningokoki).

Badania kontrolne u rocznego dziecka - trzeci-czwarty miesiąc

Wizyta u pediatry powinna mieć miejsce po sześciu tygodniach od ostatniej (jeśli oczywiście wcześniej nic dziecku nie dolegało). Maluch powinien wtedy przyjąć drugą dawkę szczepienia DTP przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi, drugą przeciwko Hib oraz pierwszą dawkę szczepienia przeciw polio (chorobie Heinego-Medina). Podobnie jak poprzednio lekarz dokładnie zbada maluszka i przy okazji sprawdzi, czy dobrze się rozwija. Jeśli u dziecka pojawiły się objawy uczulenia: szorstka skóra, wysypka, luźne i wyjątkowo brzydko pachnące kupki, lekarz wypisze skierowanie do alergologa.

Badania kontrolne u rocznego dziecka - piąty miesiąc

Wizyta u pediatry odbywa się przed przyjęciem trzeciej dawki obowiązkowej szczepionki przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi oraz Hib i drugiej dawki przeciw polio. Przebieg wizyty jest taki sam jak przed poprzednimi szczepieniami. Jeśli malec słabo przybiera na wadze, lekarz może zalecić badanie krwi (pobranej z palca), by wykluczyć anemię. Oceni też, czy konieczne są dodatkowe dawki witaminy D.

Badania kontrolne u rocznego dziecka - szósty-siódmy miesiąc

Pediatra zbada maluszka przed obowiązkowym szczepieniem przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (trzecia dawka). Poradzi ci również, jak rozszerzać maluchowi dietę, by otrzymywał wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju.

Badania kontrolne u rocznego dziecka - dwunasty miesiąc

Pediatra zbada dziecko i zmierzy linijką bliznę po szczepieniu przeciw gruźlicy (maluszek dostał je w pierwszej dobie życia). Jeśli ma mniej niż 3 mm, szczepienie trzeba będzie powtórzyć.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)