Ataki kolki u dziecka

Mam pytanko: mam śliczną córcie Nadie która ma 1 miesiąc i 2 tygodnie. Jem jak na karmiącą mamę przystało-wszystko gotowane...
/ 22.01.2009 17:11
Ataki kolki u dziecka

Mam pytanko: mam śliczną córcie Nadię, która ma 1 miesiąc i 2 tygodnie. Jem jak na karmiącą mamę przystało-wszystko gotowane (wszystko, to oczywiście za duuużo powiedziane...:))
No i już ze 4 razy miała ataki kolki-no chyba to kolka była. Dzieje się to zawsze na noc, od 0:00 do 4-6 rano!!! Mała płacze, wierzga nóżkami no i nic nie pomaga(masaż brzuszka, grzanie suszarką, noszenie, przytulanie ).
Pani Celino, jak pomóc mojej pociesze?
A no i tak przy okazji, czy można brać PARACETAMOL gdy się karmi?


Patrycja

Przykra wiadomość – to na 90% kolka niemowlęca. A na to czasami nie pomaga nic-wiem nic pocieszającego nie napisałam :). U podstaw kolki leży nadmierne rozdęcie pętli jelitowych, spowodowanych niedojrzałością ich motoryki i nadmiernym łykaniem powietrza. To po prostu trzeba przetrwać do 3-4 miesiąca. Proszę spróbować jeszcze innych sposobów np. (proszę jednak nie stosować jednego sposobu za drugim, w gorączkowej chęci ukojenia dziecka- można bowiem je tym jeszcze bardziej rozdrażnić):

1. zawiń ciasno w miękki koc
2. kołysz i śpiewaj
3. połóż dziecko na swoich kolanach brzuchem do dołu i masuj plecki dziecka
4. włącz odkurzacz, wentylator lub radio nastawione na częstość między stacjami- jednostajny szum może je uśpić
5. postaw koło łóżeczka głośno tykający zegar
6. potrzymaj dziecko przed lustrem
7. wykap dziecko
8. weź je na krótką przejażdżkę samochodem
9. spaceruj z dzieckiem w wózeczku lub nosidełku, rób to w ciągu dnia, kiedy dziecko jest zadowolone lub śpi
10. masuj brzuszek dziecka, używając naturalnego olejku(oliwa z oliwek, olej sezamowy)- zacznij od żeber, idź w kierunku nóżek i z powrotem. Powtarzaj ta czynność.
11. można zrobić mieszankę z ASFOETIDY (należy ja kupić w sklepie ze zdrową żywnością). Szczyptę asfoetidy zmieszać z łyżeczką ciepłej wody i nałożyć wokół pępka- sprawia, że dziecko zasypia spokojnie w ciągu 10-15 minut
12. kołysz dziecko np. siedząc w fotelu bujanym
13. połóż dziecko brzuszkiem na swoim przedramieniu, jego twarzyczkę podtrzymuj drugą dłonią i delikatnie kołysz przedramieniem
14. podawaj herbatkę z kopru włoskiego, rumianku lub melisy
15. rób okład z ciepłej pieluszki


Krople takie jak Esputicon itp.są to ogólnie dostępne lekarstwa na gazy żołądkowe. Jeżeli wasze dziecko ma kolki to krople te większego rezultatu nie dadzą, jeśli ma dużo gazów w przewodzie pokarmowym to ulgę krople przyniosą.

Dopóki te dolegliwości nie przeminą proszę korzystać z pomocy bliskich (jeśli ją oferują) w noszeniu dziecka, w pracach domowych, spacerowaniu z dzieckiem, tak by mama mogła jak najwięcej wypocząć. Jeśli mama jest wypoczęta łatwiej stawi czoło trudnym chwilom.
Powodzenia :) do znanych preparatów należy również Infacol (typowy na kolki niemowlęce).

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna