Antybiotyk a tabletki antykoncepcyjne

Dzień dobry. Mam nurtujący mnie problem: od ponad roku stosuję doustną antykoncepcję, ostatnio lekarz pierwszego kontaktu przepisał mi antybiotyk ze względu na anginę.

Antybiotyk a tabletki antykoncepcyjne

Dzień dobry. Mam nurtujący mnie problem: od ponad roku stosuję doustną antykoncepcję, ostatnio lekarz pierwszego kontaktu przepisał mi antybiotyk ze względu na anginę, na ulotce przeczytałam, że lek ten może ograniczyć działanie leków antykoncepcyjnych. W czasie przyjmowania antybiotyku miałam dni płodne, co więcej - współżyłam wtedy z chłopakiem, stosunek był przerywany. Teraz mam wątpliwości, czy mogło dojść do zapłodnienia. Tabletki antykoncepcyjne brałam i biorę regularnie. Z tego, co wiem, na wykonanie testu jest za wcześnie, ale bardzo się denerwuję tym, czy nie jestem w ciąży. Bardzo proszę o odpowiedź, czy moje obawy są uzasadnione. Z góry bardzo dziękuję.

Natali
Pani obawy są uzasadnione - bo skoro producent antybiotyku tak napisał, to ma rację (antybiotyki faktycznie mogą ograniczyć działanie leków antykoncepcyjnych). Istnieje możliwość zajścia w ciążę. Może pani wykonać test Hcg z krwi w laboratorium odpłatnie - wynik daje 100% pewności już 7 dni po dniu, w którym mogło dojść do zapłodnienia. Lub wykonać domowy test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki.
Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/5 lat temu
Witamod ponad 2 lat przyjmuje novynette ostatnio się rozchorowałam przeziębienie we wtorek 21.01 wieczorem wziełam jedną tabletkę dalacinu c 300mg a 25.01 współżyłam z partnerem i 'skończył' wemnie czy jest możliwość że ta jedna tabletka antybiotyku tak osłabi działanie tabletek antykoncepcyjnych ze mogłam zajść w ciąże ?
/9 lat temu
Polecam Duomox. Jest zupelnie bezpieczny nawet podczas stosowania antykoncepcji!
/7 lat temu
http://www.doz.pl/leki/p2132-Duomox ulotka do duomoxu podaje, że może osłabiać działanie leków antykoncepcyjnych
POKAŻ KOMENTARZE (5)