POLECAMY

Jak zwalczyć anemię u dziecka?

U niektórych maluchów zapasy żelaza szybko się wyczerpują. Jak im pomóc?
Jak zwalczyć anemię u dziecka? fot. Fotolia

Zdrowemu noworodkowi urodzonemu o czasie zwykle przez pierwsze pół roku nie brakuje tego pierwiastka. Gorzej sprawa wygląda w przypadku wcześniaków, bo zapasy żelaza odkładają się w tkankach dziecka dopiero w ostatnim miesiącu ciąży. Niewielkie rezerwy mają też noworodki z ciąż mnogich i takie, które mają rodzeństwo starsze o 11-13 miesięcy. Na anemię narażone są również  dzieci tych kobiet, które miały anemię w ciąży.

Anemia u dziecka tuż po urodzeniu

W  przypadku takich dzieci nie ma wyjścia –  jeśli badania potwierdzą niedokrwistość, trzeba maluchowi podać żelazo w kroplach. Leczenie przynosi efekty zazwyczaj po 6-8 tygodniach. W trakcie kuracji dziecku przejściowo mogą ściemnieć zęby (po odstawieniu żelaza wszystko powinno wrócić do normy), może też oddawać czarne stolce. Trzeba również monitorować stan niemowlaka za pomocą badań krwi.

Anemia u niemowląt

Nie tylko noworodki miewają kłopoty z żelazem.  U zupełnie zdrowych dzieci koło 6. miesiąca życia naturalnie zmniejsza się poziom żelaza we krwi, a to sprawia, że po raz kolejny wzrasta ryzyko niedokrwistości. Aby nie dopuścić do takich powikłań, konieczne jest rozszerzenie diety niemowlęcia. W tym czasie w dziecięcym jadłospisie powinny się więc pojawić przeciery warzywne z dodatkiem mięsa, ryb i żółtka jaja.

Warto wiedzieć, że właśnie produkty pochodzenia zwierzęcego zawierają żelazo najlepiej przyswajane przez ludzki organizm. Ważne jest również podawanie maluszkowi kaszek dla najmłodszych  wzbogaconych żelazem. Pamiętaj, że pierwiastek ten najlepiej wchłania się w towarzystwie witaminy C, dlatego serwuj maluchowi również soki owocowe. A dania obiadowe posypuj bogatą w tę witaminę natką pietruszki.

Anemię mogą wywołać inne choroby

Niedobór żelaza u dziecka może wynikać nie tylko z wykorzystania zapasów lub złej diety, ale również z niedostatecznego wchłaniania z przewodu pokarmowego. Przyczyną tego zwykle jest  alergia na białko mleka krowiego lub gluten bądź celiakia. Alergia pokarmowa może się niekiedy wiązać z niewielkimi ale długotrwałymi stratami krwi z przewodu pokarmowego. Jeśli zachodzi takie podejrzenie, zaleca się badanie kału na krew utajoną.

Czasami za niedokrwistość odpowiedzialne są inne schorzenia: stawów, nerek, wątroby, jelit, tarczycy. A także zwykłe przedszkolne infekcje – gdy dziecko często się przeziębia, jego układ odpornościowy zużywa więcej żelaza. Dlatego u takich dzieci trzeba przynajmniej raz w roku badać krew. 

Sprawdź też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)