POLECAMY

ABC przewijania niemowlęcia

Niedługo będziesz przewijać dziecko prawie z zamkniętymi oczami. To tylko kwestia czasu. Debiutujący rodzic ma prawo do pieluchowych wątpliwości. Specjalnie dla was rozwiewa je dermatolog
ABC przewijania niemowlęcia

Jak często zmieniać pieluszkę?
Im częściej, tym lepiej. Zabrudzona i mokra może przyczynić się do podrażnień. U noworodka, czyli dziecka w pierwszym miesiącu życia, powinno się ją zmieniać co najmniej co trzy godziny i zawsze od razu, gdy pojawi się kupka. 

Czy zawsze trzeba myć pupę?
Mycie pupy noworodka podczas przewijania to dobry sposób na uniknięcie odparzeń. Do mycia potrzebna jest ciepła woda (jak do kąpieli) oraz kostka myjąca lub płyn, które zapewnią odpowiednie pH skóry (kosmetyki dla dorosłych mogą podrażniać skórę dziecka). Namoczonym i namydlonym wacikiem oczyszcza się wszystkie fałdki. Po jednym ruchu wacik zmienia się na nowy. Przed założeniem czystej pieluszki skórę wystarczy osuszyć. Lepiej nie używać gąbek i myjek, bo trudno je utrzymać w czystości.

Jak przewijać dziewczynkę, a jak chłopca?
U dziewczynek ważny jest kierunek mycia: prawidłowy to przód–tył (od cewki moczowej do pupy). W ten sposób zapobiega się zakażeniu układu moczowego bakteriami z kupki. Wacikiem przemywa się okolice krocza, zagłębienia, wargi sromowe i pupę.
U chłopca najpierw myje się siusiaka (bez odciągania napletka). Potem zakamarki pod siusiakiem, wokół worka mosznowego i pod nim (w tych miejscach często dochodzi do odparzeń), pachwiny i pośladki. Białą wydzielinę, zwaną mastką, która zbiera się na krawędzi napletka, też trzeba usunąć.

Kiedy można użyć chusteczek pielęgnacyjnych?
Jeśli dziecko nie ma skłonności do podrażnień, można oczyścić mu pupę nawilżanymi chusteczkami pielęgnacyjnymi. Przydają się one przede wszystkim poza domem. Szukając odpowiednich dla noworodka, zwróć uwagę, by były wysokiej jakości.

Dlaczego ważne jest wietrzenie pupy
To też sposób ochrony pupy przed odparzeniem. Przed zapięciem pieluchy dziecko może poleżeć trochę z gołymi pośladkami. Ale jeśli się denerwuje, lepiej poczekać z tym na lepszy nastrój. Można też kupować pieluszki z funkcją "air", które są wykonane z materiału przepuszczającego powietrze.

Czy pośladki trzeba smarować?
Krem lub maść (np. Sofeo, Sudocrem, Linomag, Bepanthen) chroni skórę przed wilgocią i tarciem, które skutkują podrażnieniem. Kosmetyk należy rozprowadzić cienką warstwą na pośladkach, w pachwinach i fałdkach. Nowoczesne pieluchy jednorazowe mają mikrokanaliki odprowadzające wilgoć, więc gruba warstwa kremu mogłaby je zatkać. Testując nowy kosmetyk, warto obserwować skórę dziecka przez 2–3 dni, dopiero wtedy można wnioskować, czy rzeczywiście jest skuteczny.    

Na pytania odpowiadała: dr n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog, z Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Masz pytanie dotyczące pielęgnacji niemowlęcia? Zadaj je na mamacafe.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
A może by tak słówko na temat pieluszek wielorazowych? Nie chodzi mi o gotowaną godzinami tetrę, która przeraża wszystkich....