7 kroków do przespanej nocy

Nosisz malca na rękach, zaśpiewałaś już wszystkie kołysanki. Padasz z nóg. A on wciąż nie ma ochoty zasnąć.
/ 28.06.2006 14:30
Marzysz, by szkrab poszedł spać o 21, wstał o 7 rano i nie budził się w nocy. Krok po kroku sztuki spania możesz malca nauczyć. Spróbuj.

Dobrze zorganizuj dzień
Dziecko lubi, gdy to, co dzieje się wokół niego, powtarza się. Jeśli wie, że po śniadaniu jest czas na zabawę, potem na spacer, obiad, drzemkę, a po kąpieli trzeba iść spać, przyzwyczai się do takiego harmonogramu dnia i nie będzie mocno protestować, gdy wieczorem zgasisz światło.
Kłopoty ze snem może wywołać każde naruszenie znanego malcowi porządku: wizyta gości, przyjęcie, wyjazd. Może on też gorzej spać w okresie opanowywania nowej umiejętności (siadania, wstawania).

Nie dawaj długo pospać w dzień
W drugim półroczu życia maluszek śpi jeszcze (średnio) dwa razy w ciągu dnia. Jeśli jednak popołudniowa drzemka wypadnie zbyt późno lub za bardzo się przedłuży i malec obudzi się po 18, nie dziw się temu, że za trzy godziny nie będzie miał ochoty znowu położyć się do łóżeczka. Dlatego czasem lepiej jest trochę go przetrzymać i nie pozwolić na zasypianie, np. jeśli nie uśnie do godziny 17. Możesz też spróbować delikatnie wybudzić go z drzemki. Jednak za długo nie przetrzymuj maluszka, gdyż bardzo zmęczone dziecko jest marudne i – paradoksalnie – jeszcze trudniej mu zasnąć.

Wieczorem zadbaj o relaks
Wykąp szkraba w ciepłej wodzie z dodatkiem 2–3 kropli olejku lawendowego. Uspokoi go to i wprowadzi w dobry nastrój. Pozwól mu pobawić się kilka minut w wanience. Kąpiel nie powinna jednak być długa, w przeciwnym razie malec ożywi się, zamiast wyciszyć. Po wytarciu i osuszeniu dziecka możesz zrobić mu delikatny masaż. Posmaruj ręce oliwką i delikatnie pomasuj maluszkowi ramionka, brzuszek, rączki, nóżki, plecki. Taki masaż jeszcze bardziej szkraba wyciszy.

Nie noś przed snem
Wydaje ci się, że twoje dziecko nie zaśnie, jeśli nie będziesz go nosić, kołysać, bujać w wózku? To nieprawda. Na pewno uśnie, ale... pod warunkiem, że będzie zmęczone i senne. Nie zaś wtedy, kiedy ty będziesz chciała, by wreszcie poszło spać, bo np. marzysz o obejrzeniu ciekawego filmu w telewizji. Zamiast nosić malca, tak rozplanuj dzień, by wieczorem był naprawdę zmęczony.

Wycisz mieszkanie
W drugim półroczu maluszek nie zasypia już przy jedzeniu, nawet wtedy, gdy ssie pierś. Jest coraz bardziej ciekawy świata. Po kąpieli i ostatnim karmieniu nie pozwalaj mu już jednak na ekscytujące zabawy. Połóż go do łóżka. Wycisz mieszkanie: wyłącz telewizor, przycisz dzwonek telefonu, zasłoń okna i zgaś światło.

Daj szansę na samodzielne zaśnięcie
Włącz cichą muzykę, daj maluszkowi ukochaną przytulankę (gdy obudzi się w nocy, miś pomoże mu zasnąć). Usiądź przy łóżeczku, pogłaszcz dziecko delikatnie po główce i policzku, zanuć mu lub zaśpiewaj kołysankę. Pocałuj je, powiedz „dobranoc”. Ponuć jeszcze chwilę, potrzymaj za rączkę. Poczekaj, aż zaśnie.
Co jednak zrobić, gdy maluszek w łóżeczku siada albo wstaje i za nic w świecie nie chce się położyć? Bawi się lub – co gorsza – płacze? Uspokój go, posiedź przy nim, opowiedz bajkę, jeszcze raz zanuć kołysankę. Bądź jednak konsekwentna – nie pozwalaj wychodzić z łóżeczka.

Zostaw samego w pokoju
Jeśli dziecko nauczy się zasypiać, gdy trzymasz je za rączkę, daj mu jeszcze większą szansę na samodzielność. Zaśpiewałaś już kołysankę, potuliłaś malca? Pocałuj go więc na dobranoc i cicho wyjdź z pokoju. Spokojnie poczekaj. Jeśli zacznie płakać, wróć do niego. Nie zostawiaj go samego, bo gdy płacze, czuje się samotny, potrzebuje cię. Usiądź, pogłaszcz szkraba po główce, potrzymaj go za rączkę. Po chwili ponownie spróbuj wyjść z pokoju. Jeśli malec jeszcze raz zacznie płakać, wróć i poczekaj, aż zaśnie.
Następnego dnia ponów próbę zostawienia go samego w pokoju. Gdy twój szkrab będzie się czuć bezpiecznie i zyska pewność, że jesteś blisko, nauczy się sam spokojnie zasypiać.

Tekst: Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: Ewa Grzybowska, psycholog dziecięcy, Poradnia ELPIS