10 pytań o zakażenia skóry

Nawet drobnego skaleczenia nie wolno zlekceważyć!
/ 16.03.2006 16:57
Latem, gdy maluszek wciąż jest w ruchu, nietrudno o zbite kolano czy niewielkie zadrapanie skóry.

1. Czy małe rany, jakich dzieci doznają na placu zabaw, są groźne?
Każda może (choć nie musi) być niebezpieczna, szczególnie gdy doszło do przerwania ciągłości skóry i pojawiła się krew. Jeśli rana została zanieczyszczona brudem, piaskiem, ziemią, trzeba zwrócić na nią szczególną uwagę. Koniecznie też sprawdź, czy dziecko było szczepione przeciw tężcowi.

2. Czy u dzieci zdarzają się przypadki tężca?
W ostatnich latach zdarzały się u dorosłych, natomiast u dzieci – nie. To dzięki temu, że rodzice dopilnowują szczepień przeciw tężcowi. Pełny cykl to trzykrotne podanie szczepionki w okresie niemowlęcym – w 6. tygodniu życia, na przełomie 3. i 4. miesiąca oraz w 5. miesiącu (łącznie z błonicą i krztuścem). Potem dziecko trzeba doszczepić między 16. a 18. miesiącem, a następnie w 6., 14. i 19. roku życia. Później konieczne jest podawanie dawki przypominającej co dziesięć lat.

3. Czy dzieci przed 6. tygodniem mogą się zarazić tą chorobą?
Mogłoby się to zdarzyć tylko w bardzo niezwykłych warunkach, np. jeśli poród miał miejsce na... ulicy czy w taksówce. Jeżeli istnieje niebezpieczeństwo zakażenia tężcem, lekarz poda dziecku przeciwciała – immunoglobulinę ludzką, przeciwtężcową. Potem maluszek może (i musi) być normalnie szczepiony. Podanie immunoglobuliny jest też wskazane, jeśli mama zaniedbała szczepienia, a dziecko ma skaleczenie, które mogło być zainfekowane. Niebezpieczne są rany kłute, szarpane, miażdżone.

4. Nawet najmniejszej rany nie można więc zaniedbać?
Tak. Często to właśnie te małe ranki okazują się dużo bardziej niebezpieczne. Jeśli zranienie jest duże i poważne, mama na pewno pójdzie z dzieckiem do lekarza, rana będzie szyta, opatrzona. Mniejsze skaleczenie może zostać zaniedbane.

5. Co zatem zrobić, jeśli dziecko skaleczy się np. w piaskownicy?
Trzeba przede wszystkim jak najszybciej przemyć samą ranę wodą lub wodą utlenioną. Konieczne jest też oczyszczenie brzegów i okolic rany. Na koniec na miejsce skaleczenia zakładamy jałowy opatrunek.

6. Kiedy trzeba zwrócić się do lekarza?
Koniecznie, jeśli rana jest rozległa, zanieczyszczona, mocno krwawi. W przypadku mniejszych skaleczeń – gdy miejsce zranienia źle się goi, występuje zaczerwienienie, bolesność, ropienie, obrzęk. Jeśli ranę zaniedba się, może dojść do zakażenia bakteryjnego, najczęściej paciorkowcami, gronkowcami – bakteriami, które normalnie bytują na naszej skórze.
Lekarz zapewne zaleci smarowanie chorego miejsca maścią z antybiotykiem lub nawet przepisze antybiotyk w formie doustnej. Przy poważnym zakażeniu może dojść do rozszerzenia się go na tkankę podskórną, czyli ropowicy, a w skrajnych przypadkach, gdyby bakterie dostały się do krwi, nawet do zakażenia ogólnoustrojowego! To niebezpieczne, może być konieczny pobyt dziecka w szpitalu.

7. Co zrobić, jeśli mama, obcinając paznokcie, skaleczy niemowlę?
Trzeba zdezynfekować ranę wodą utlenioną lub położyć kompres z Riwanolu. To konieczne, gdyż u niemowlęcia może łatwo dojść do zapalenia wału paznokciowego, czyli zanokcicy. To bardzo bolesne i niebezpieczne dla maluszka.

8. Czy trzeba iść z dzieckiem do lekarza, jeśli podrapie go kot?
Gdy zadrapania są niewielkie – nie. Na pewno jednak trzeba rankę oczyścić, zdezynfeko-
wać (np. gazikiem nasączonym w płynie dezynfekcyjnym). Po takim podrapaniu konieczne jest obserwowanie, czy u dziecka nie dojdzie do powiększenia się węzłów chłonnych, znajdujących się najbliżej podrapanych miejsc. To znaczy, że jeśli maluszek ma zadrapaną buzię, trzeba obserwować węzły szyjne, a jeśli dłonie – węzły pod pachą.
Powiększenie węzłów może być objawem zakażenia chorobą kociego pazura, która musi być leczona antybiotykami.

9. Czy każde ugryzienie przez psa jest niebezpieczne?
Tak. Jeśli dziecko zostanie ugryzione przez psa, należy ranę oczyścić, zdezynfekować, położyć jałowy opatrunek i jak najszybciej pójść z maluszkiem do lekarza. Koniecznie trzeba też dopilnować, by pies, który ugryzł dziecko, przez 10 dni znajdował się pod obserwacją weterynarza, pod kątem wścieklizny.

10. Czy obserwacja jest konieczna, jeśli pies był szczepiony?
Tak. Nawet wówczas, gdy właściciel dysponuje zaświadczeniami o ważnym szczepieniu psa przeciw wściekliźnie. Jeśli to niemożliwe, dziecko jak najszybciej musi dostać szczepionkę.

Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr n. med. Ewa Duszczyk, Klinika Chorób
Zakaźnych Wieku Dziecięcego AM