POLECAMY

Zobacz, jak ćwiczyć kreatywność każdego dnia

W codziennym życiu możemy zrobić dużo, aby bez większego wysiłku poprawić nasze kreatywne myślenie i działanie. Kreatywność to działanie wbrew pewnym zasadom, to pokonywanie utrwalonych wzorców postępowania, łamanie schematów; wychodzenie poza funkcjonowanie nawykowe.
Zobacz, jak ćwiczyć kreatywność każdego dnia

Trudno znaleźć nowe rozwiązania i wykreować ciekawe, oryginalne pomysły, jeżeli nieustannie powtarzamy nasze zachowania i powielamy te same strategie działań. Jak powiedział Abraham Maslow: Jeżeli jedynym narzędziem, jakim się posługujemy, jest młotek, wszystko dookoła będziemy traktowali jak gwoździe.

Aby być twórczym, potrzebujemy większej elastyczności myślenia, szerszego otwarcia się na myślenie pozalogiczne, umiejętności odnajdywania czasem odległych skojarzeń, większego zaangażowania zmysłów w procesy percepcyjne, skuteczniejszej pracy wyobraźni twórczej i lepszej pamięci. Programy treningowe rozwoju kreatywności oczywiście uwzględniają wszystkie te zagadnienia, ale również w naszym życiu codziennym możemy zrobić dużo dobrego dla poprawienia tej niezwykle przydatnej i pasjonującej umiejętności, jaką jest kreatywność.

1. Zmieniaj swoje codzienne nawyki

Nawyk jest największą barierą kreatywnego myślenia. Zwróć uwagę na powtarzalność naszych codziennych zachowań. Zwykle w takiej samej kolejności wykonujemy poranne czynności. Jeździmy lub chodzimy tą samą trasą do pracy i z pracy do domu. Czytamy te same gazety i czasopisma. Zakupy robimy najczęściej w „swoich sklepach”. Przywykliśmy co codziennej rutyny.

Oczywiście nie ma w tym niczego złego, ale nie wychodząc poza utarte zwyczaje i powtarzalne schematy, „uczymy się” podobnego postępowania w naszym myśleniu i działaniu dotyczących wszystkich innych sfer, np. rozwiązywania problemów.

Warto więc nieco urozmaicić życie: zacząć postępowanie wbrew zasadom, rozpoczynając od rzeczy prostych. Zacznij golenie od innego policzka niż robisz to zwykle, włóż do zakładanej marynarki najpierw lewą rękę, jeśli odruchowo zaczynasz od prawej, zmieniaj trasy, którymi się poruszasz do pracy, do sklepu, na spacery.

Zajrzyj co pewien czas do prasy, której zwyczajowo nie kupujesz. Jeżeli jesteś pasjonatem horrorów, obejrzyj dla odmiany melodramat, lub film psychologiczny. Czytaj różne książki, poznawaj gatunki muzyki, które do tej pory były ci obce. Każda zmiana zmusza nas do ucieczki od rutyny i pozwala otworzyć się na niekonwencjonalne rozwiązania.

Zobacz też : Efektywne notowanie

2. Rozwijaj oburęczność

Prawa półkula mózgu kontroluje lewą stronę ciała, lewa natomiast – prawą. Oburęczność sprzyja więc synergii działania obu półkul mózgu, co przynosi najlepsze efekty w naszym myśleniu. Zdawali sobie z tego sprawę zarówno Leonardo da Vinci jak i Michał Anioł, którzy świadomie rozwijali tę umiejętność i potrafili tworzyć swoje dzieła malarskie posługując się na przemian jedną i drugą ręką.

Cytując profesora Raymonda Darta: Zrównoważenie ciała, zrównoważenie mózgu. Przyszłość należy do człowieka oburęcznego.

Wykonuj poniższe ćwiczenia:

  • Przy bezpiecznym codziennych czynnościach zacznij posługiwać się w większym zakresie ręką niedominującą (włączanie światła, mycie zębów, włączanie radia, telewizora, itp.)
  • Pisz tą drugą ręką. Zacznij od liter, krótkich i prostych słów, a potem przejdź do dłuższych tekstów.
  • Kiedy nabędziesz nieco wprawy w pisaniu „słabszą” ręką, popróbuj pisania i rysowania obiema rękami naraz (równolegle, na zasadzie lustrzanego odbicia).
  • Sięgnij za siebie lewą ręką i dotknij prawej stopy, a następnie – ręką prawą lewej stopy. Powtórz to ćwiczenie dziesięć razy.
  • Chodź na spacery, zachowując rytmiczny (marszowy) sposób poruszania się. Wykorzystuj technikę nordic walking.
  • Naucz się żonglować trzema piłeczkami.

3. Rozwijaj poczucie humoru

Gdy rzeczy nie traktujemy poważnie, zapominamy o blokadach psychologicznych; nie przejmujemy się zasadami i pragmatyczną stroną zagadnienia. Nie obawiamy się „kary” za złe pomysły i rozwiązania. Zabawa sprzyja twórczemu myśleniu. Pozwala pozbyć się emocjonalnych blokad, dynamizuje aktywność, uaktywnia potencjał energetyczny, dostarcza silnej motywacji twórczej.

Śmiej się więc jak najczęściej. Oglądaj dobre komedie, zapamiętuj dowcipy, przebywaj jak najczęściej w towarzystwie ludzi, którzy potrafią cię rozbawić. Wybuchaj niczym niepohamowanym śmiechem do rozpuku; tak po prostu, bez żadnego powodu.

Zobacz też : Jak radzić sobie z nadmiarem materiału

4. Trenuj swoje zmysły

Dzięki zmysłom odbieramy bodźce z otoczenia tworząc indywidualną wrażliwość na rzeczywistość. Im więcej zmysłów potrafimy świadomie zaangażować w procesy poznawcze, tym szerszy jest obszar naszej percepcji i większa łatwość odnajdywania i wykorzystywania przydatnych informacji w środowisku. Zmysły możesz udoskonalać codziennie i robisz to zawsze wtedy, gdy koncentrujesz na nich swoją uwagę i wykorzystujesz w poznawaniu, tego co cię otacza. Program treningu może obejmować np. takie ćwiczenia.

Ćwiczenie 1.
Usiądź na kilka minut w ruchliwym miejscu. Zamknij oczy i skoncentruj się na wszystkich docierających do ciebie dźwiękach. Zacznij je rozróżniać. Skupiaj uwagę na każdym z nich oddzielnie. Określ ich źródła.

Ćwiczenie 2.
Wykorzystaj jeden dzień na trening zmysłu smaku. Skosztuj nowych potraw i napojów. Zamów sobie lody o innym niż zwykle smaku. Zostań smakoszem herbaty. Jeżeli jesteś pełnoletni, naucz się rozpoznawać po smaku gatunki win.

Ćwiczenie 3.
Rozwijaj wrażliwość dotykową. Zwróć uwagę, co czujesz dotykając korę drzewa, liście, zroszoną trawę, nagrzany słońcem piasek. Koncentruj się na fakturze przedmiotów wykonanych z różnych materiałów. Skup uwagę na sposobach, w jaki witają się z tobą ludzie podając rękę.

Ćwiczenie 4.
Odwiedź sklep z perfumami. Poznaj ich zróżnicowany aromat. Skoncentruj się na zapachach kwiatów. Zacznij korzystać z aromaterapii.

Ćwiczenie 5.
Przyjrzyj się różnym kolorom nieba. Obejrzyj wschód i zachód słońca. Rozpoznaj różne barwy drzew i liści. Zwróć uwagę na kolorystykę wybranych obrazów wielkich mistrzów.

5. Baw się swoją twórczą wyobraźnią.

Gimnastykuj umysł. Naucz go odnajdywać oryginalne rozwiązania. Wyrabiaj w swoim myśleniu większą otwartość na kreowanie pomysłów wbrew prawom logiki i przyjętym zasadom. Pobudź wyobraźnię do tworzenia rzeczy niezwykłych i nieprawdopodobnych. Baw się wyobraźnią twórczą szukając odpowiedzi na pytanie: Co by było, gdyby…? (np. psy potrafiły mówić, człowiek miał trzy nogi, każdy mógł być niewidzialny, ludzie potrafili latać itp.).

Staraj się ciągle ulepszać to, co cię otacza. Szukaj takich rozwiązań w swoim życiu, które będą polepszały twoją sytuację i pozwalały ci skutecznie działać. Nie zadowalaj się stanem istniejącym. Przyjmij założenie, że większość rzeczy można sensownie ulepszyć i poprawić. 

Zobacz też : Dlaczego warto rozwijać kreatywność

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Ile należy ćwiczyć aby zostać leworęcznym