Jesteś wzrokowcem, słuchowcem, dotykowcem, a może kinestetykiem? Odkrycie własnego, preferowanego sposobu nauki sprawi, że zapamiętywanie będzie łatwiejsze /fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Wzrokowcy i słuchowcy, czyli style uczenia się

„Czarno to widzę…”, „Mam wrażenie, że…”, „Czuje napięcie…” lub inne tego typu zwroty mogą sugerować, jaki styl uczenia się preferuje dana osoba. A ty, jesteś wzrokowcem, słuchowcem, dotykowcem, a może lubisz uczyć się w ruchu? Jaki jest twój model uczenia się? Sprawdźmy.
/ 14.11.2011 15:48
Jesteś wzrokowcem, słuchowcem, dotykowcem, a może kinestetykiem? Odkrycie własnego, preferowanego sposobu nauki sprawi, że zapamiętywanie będzie łatwiejsze /fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Tego typu informacja może być kluczowa zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli czy rodziców, którzy dzięki temu mogą dostosowywać sposób nauczania do indywidualnego stylu uczenia się, jaki preferuje dziecko.

Możemy wyróżnić  4 podstawowe sposoby uczenia się (zapamiętywania informacji):

 • wzrokowy
 • słuchowy,
 • dotykowy,
 • kinestetyczny.

Wzrokowcy

Wzrokowcy to osoby, które preferują wokół siebie porządek. Bardzo dobrze zapamiętują lokalizację przedmiotów, a także kolory, wszelakie obrazy i rysunki. Niestety często zapominają nazwy, tytuły filmów, książek i innych oraz nazwiska.

Wzrokowcy często używają następujących zwrotów: „ciemno to widzę”, „spójrz jak łatwo to zrozumieć, „zobacz jak to pięknie pachnie”

Cechy ucznia – wzrokowca:

 • lubi prezentacje, pokazy z wykorzystaniem wykresów oraz tabel,
 • lepiej zapamiętuje twarze i imiona,
 • preferuje rysowanie i robienie notatek w czasie lekcji.

Słuchowcy

Słuchowcy to osoby, które uczą się poprzez słuchanie siebie i innych. Dobrze zapamiętują dialogi czy muzykę, ale mogą mieć problemy z rozumieniem oznaczeń na mapach albo z geometrią.

Najczęściej używane przez słuchowców zwroty to: „słuchaj, jakie to ciekawe”, „posłuchaj jak to pięknie brzmi”.

Polecamy: Ulubiona muzyka pomaga w nauce

Cechy ucznia-słuchowca:

 • lubi wykłady, dialogi i dyskusje,
 • woli mówić o różnych działaniach niż je oglądać,
 • lubi czytać na głos albo półgłosem.

Dotykowcy

Dotykowcy to osoby, które cechuje wysoka wrażliwość. Uczą się głównie za pośrednictwem wrażeń czuciowych, czyli używając rąk i palców. Mówiąc prościej muszą poczuć coś na własnej skórze.

Dotykowcy najczęściej posługują się takimi stwierdzeniami jak: „czuję” czy „mam wrażenie, że…”.

Kinestetycy

Kinestetycy to osoby, które najlepiej przyswajają wiedzę w ruchu, szukają dodatkowych stymulacji, aktywnie uczestniczą w różnych sytuacjach z życia codziennego, eksperymentują, kiedy to tylko możliwe. Takie osoby będą bardzo znudzone podczas wykładów, konferencji czy innych tego typu sytuacji. Będą wówczas poszukiwały dodatkowych aktywności.

Dlatego też często w wypowiedziach kinestetyków pojawiają się słowa typu: „czuję napięcie” albo „nie porusza mnie to”.

Cechy ucznia dotykowca/kinestetyka:

 • uczy się poprzez bezpośrednie zaangażowanie się w daną czynność,
 • preferuje ruch i aktywność w trakcie zajęć,
 • nie lubi czytać i słuchać,
 • dużo gestykuluje.

Znając własny styl uczenia się możemy sprawić, że nauka będzie bardziej efektywna i nie będzie nudna i trudna. Czytanie stanie się prostsze, zapamiętywanie i przetwarzanie informacji również o wiele łatwiejsze.

Jest to również cenna wskazówka dla samych nauczycieli, którzy mogą dzięki temu podchodzić do uczniów w sposób bardziej zindywidualizowany. I wreszcie, rodzice mogą również bardzie efektywnie pomagać w nauce swoim dzieciom, np. uczyć dzieci przy użyciu obrazków i rysunków.

Zobacz też: Rysunek prawdę ci powie

Warto więc przyjrzeć się sobie bardziej wnikliwie i zamiast narzekać, że „nauka nam nie idzie” może warto poszukać takich sposób przyswajania informacji, które sprawią, że stanie się ona dla nas przyjemniejsza i zwyczajnie prostsza.