Test Uzależnienia od Nikotyny Fagerströma Test został skonstruowany w 1978 roku jako narzędzie pomiaru siły uzależnienia./fot. Fotolia

Wszystko o nałogach

Nałogi wydają się nierealne - jakby dotyczyły tylko ludzi słabych, głupich, z problemami. Tymczasem mechanizm uzależnień modyfikuje mózg i to nie jest kwestia wyboru. Emocje mogą temu dopomóc, ale nałóg dalej radzi sobie sam. Dowiedz się więcej o uzależnieniu od alkoholu, papierosów, sheeshy, dopalaczy, internetu - aby mieć własne zdanie i wiedzieć, gdzie jest twoja własna granica.
Test Uzależnienia od Nikotyny Fagerströma Test został skonstruowany w 1978 roku jako narzędzie pomiaru siły uzależnienia./fot. Fotolia

Na czym polega uzależnienie?

Myśl o tym, że to ja miałbym się uzależnić od alkoholu czy narkotyków, budzi śmiech. Nierealne. Mimo to nałogi zbierają swoje żniwo. Czy uzależnienie dotyczy tylko ludzi słabych? Co się dzieje z ludzkim mózgiem w momencie uzależnienia?

Poznaj: Mechanizmy uzależnień

Wpływ używek na zdrowie

Każdy papieros skraca życie o 9 minut. Teraz czas dla ciebie nie istnieje i w pewien sposób, dzięki tej świadomości – jesteś „nieśmiertelny”. Ale wystarczy że minie parę lat i pojawią się objawy – te z opakowań paczek, które nie podobają się producentom. Niestety te zniszczone zęby, płuca i szyje z dziurami po tracheotomii to nie Photoshop. O tym się nie mówi.

Jaki jest... : Wpływ używek na zdrowie po latach

Papierosy

Papierosy to chyba najpopularniejsza używka wśród młodzieży. Ostatnio sporo się zmienia – zakaz palenia w miejscach publicznych, w części lokali. Czyżby palenie wychodziło z mody? A może raczej schodzi do podziemia?

Polecamy: Czy palenie wychodzi z mody?

Alkohol

Wiek inicjacji alkoholowej to dziś 13 lat. Niestety jego działanie na organizm jest intensywne i całkiem prozaicznie rzecz ujmując, duża ilość alkoholu w młodym wieku może w najlepszym wypadku zaburzyć działanie szarych komórek w mózgu, utrudniając naukę.

Zobacz: Problemy alkoholowe nastolatków

Sheesha

Sheesha jest zdrowsza niż papierosy! W sheeshy nie ma tytoniu! Sheesa jest dobra na astmę! Wyniki tych badań bardzo was zaskoczą.

Polecamy: Sheesha - czy ta moda wyjdzie ci na zdrowie?

Dopalacze

Mimo że boom na dopalacze spalił się w zarodku, dopalacze istnieją i będą istniały. Co wiemy o nich i ich działaniu na organizm?

Przeczytaj: Co wiemy o dopalaczach?

Internet

W Internecie można znaleźć wszystko. Literalnie. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to działa na twoją podświadomość? Jak nadmiar porno z sieci wpływa na umiejętność stworzenia związku w realu? Internet to niestety też źródło uzależnień.

Na koniec: Czy cyberseks jest niebezpieczny?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)