Dojrzewanie to piękny czas, ale ma też swoje minusy. Jak sobie z nimi poradzić? /fot. Fotolia

Wszystko o dojrzewaniu

Pierwsza miesiączka, trądzik, kompleksy, nadmierne pocenie się, mutacja głosu, nocne polucje... To wszystko prawdziwe utrapienia okresu dojrzewania. Potrafią nieźle zepsuć nastrój i odebrać chęć do życia. Jak traktować te wszystkie zmiany okresu dojrzewania? Jak zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości?
Dojrzewanie to piękny czas, ale ma też swoje minusy. Jak sobie z nimi poradzić? /fot. Fotolia

Trądzik

Pryszcze, zaskórniki, ropne zmiany skórne, tłusta, błyszcząca skóra  – trądzik to prawdziwe utrapienie okresu dojrzewania. Jak sobie z nim poradzić? Poniżej praktyczne porady.

Przeczytaj: Trądzik - obalamy mity

Pierwsza miesiączka

Dostałaś pierwszej miesiączki? Witaj w gronie kobiet. Spokojnie – przyzwyczaisz się do miesiączki szybciej niż myślisz. Dowiedz się więcej na temat cyklu miesiączkowego. Pomożemy ci zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości.

Zobacz: Mam okres! Cała prawda o pierwszej miesiączce

Mutacja głosu

Nagle, z dnia na dzień wszystko się zmieniło. Pojawiła się chrypka i zaburzenia głosu i nagle nic już nie jest takie samo. To mutacja głosu. Ile to potrwa? Czy to normalne? Jak zaakceptować taką sytuację?

Dowiedz się: Co łączy mutację głosu z fortepianem?

Polucje

Obudziłeś się w nocy z mokrą plamą na prześcieradle? Nie masz się czego wstydzić. Polucje nocne to wyraz zdrowia i prawidłowego rozwoju organizmu. Każdy mężczyzna przez to przechodził. Powoli stajesz się facetem...

Przeczytaj: Czym są polucje?

Nadmierne pocenie się

Pocić się – rzecz ludzka. Natura nie stworzyła niczego bez potrzeby. Pocenie się ma na celu utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Co robić, jeśli jednak uważasz, że pocisz się za bardzo?

Polecamy: Nadmierne pocenie się - jak temu zaradzić?

Kompleksy

Wiecznie złe samopoczucie i świadomość własnych wad… Nie musi tak być. Kompleksy często doskwierają nam w okresie dojrzewania. Nic nam się w sobie nie podoba, a zwłaszcza to nagle rosnące, rozwijające się ciało. Jak poczuć się lepiej mimo kompleksów?

Zobacz: Jak sobie radzić z kompleksami?