Wpływ używek na zdrowie po latach

Wpływ używek na zdrowie po latach

Palenie papierosów, picie alkoholu czy zażywanie narkotyków to dla wielu nastolatków nie tylko sposób na okazanie buntu czy manifestacja dorosłości, ale dziś niestety także stały element zabawy. Dlatego naukowcy alarmują – im wcześniej zaczniesz tym szybciej się uzależnisz!
/ 20.12.2010 12:39
Wpływ używek na zdrowie po latach

Modne fajki

Palenie papierosów jest najbardziej rozpowszechnionym nałogiem wśród młodzieży. Trudno znaleźć nastolatka, który nigdy nie spróbował papierosa. Nawet jeżeli ktoś nie pali to często wychodzi ze znajomymi na „dymka” dla towarzystwa, a bierne palenie nie jest dużo zdrowsze niż palenie czynne. Jeśli ktoś zaczyna nałogowo palić w wieku kilkunastu lat i pali przez całe liceum, to mała jest szansa, że w przyszłości uda mu się rzucić.

Najpoważniejszą konsekwencją palenia jest rak płuc. Oczywiście nie rozwinie się on po 2 latach palenia, ale każdy papieros zwiększa ryzyko uaktywnienia się komórek nowotworowych. Przewlekłe palenie naraża także na częstsze infekcje dróg oddechowych oraz poważne zaostrzenia astmy u astmatyków. Skóra u osoby palącej dużo szybciej się starzeje, nie mówiąc już o żółtym nalocie na zębach oraz opuszkach palców. Palenie papierosów znacząco zwiększa także ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.

Każdy papieros skraca życie o 9 minut!

Małe piwo

Tak samo jak od nikotyny, nastolatkowi łatwiej się uzależnić od alkoholu niż osobie dojrzałej. U większości osób uzależnionych zaczęło się od jednego piwa na imprezie. Nie jest powiedziane, że każdy kto zaczyna wcześnie i w małych ilościach uzależni się od razu. Należy jednak pamiętać, że każdy kto pije prędzej czy później się uzależni. W tak młodym wieku jest to kwestia mentalności i przyzwyczajenia – ktoś, kto już w szkole na każdej imprezie pił wódkę, nie umie sobie wyobrazić prywatki bez tego.

Alkoholizm to choroba, która trawi nasze społeczeństwo w słodkiej nieświadomości. Niestety nie zawsze młody człowiek lub jego otoczenie jest w stanie zauważyć, że okazjonalne picie przeradza się w nałóg. Alkoholizm grozi poważnymi chorobami wątroby, z jej pełną niewydolnością i koniecznością przeszczepu włącznie. Ponadto, nałóg ten bardzo negatywnie wpływa na kontakty rodzinne, poszukiwania pracy czy zawieranie przyjaźni. Alkohol pity regularnie, czy w dużych ilościach powoduje całkowitą destrukcję zdrowia, także psychicznego.

Polecamy: Jak rozpoznać czy dziecko sięga po alkohol lub narkotyki?

Tylko trawka

Najnowszym zagrożeniem dla buntującej się młodzieży są narkotyki. Bardzo łatwo je dostać i nie są drogie, mimo że są nielegalne. Nie łudź się, że Twoje dziecko nie ma z nimi styczności. Jedyne co możesz zrobić to nauczyć je odpowiedniej reakcji, czyli skutecznego odmawiania. Narkotyki, zwłaszcza tzw. „twarde” bardzo szybko powodują uzależnienie i znacznie wcześniej niż alkohol czy nikotyna będą odbijać się na zdrowiu i jakości życia. Narkotyki szkodzą praktycznie każdemu narządowi w organizmie. Mogą niszczyć serce, płuca, nerki a przede wszystkim mózg. Łatwo je także przedawkować, zwłaszcza jeżeli są mieszane z alkoholem.

Zmiany w psychice i organizmie młodego człowieka mogą okazać się nieodwracalne – najczęstsze przypadki to zakażenie wirusem HIV czy wirusowe zakażenie wątroby.

Nałogi zawsze są groźne dla życia, bez względu na wiek. Jednak im wcześniej się zacznie tym szybciej nastąpią niekorzystne efekty zażywania używek. Każdy nałóg szkodzi zdrowiu, a tym samym skraca życie.

Czytaj także: Czy istnieje osobowość narkotyczna?