POLECAMY

William Szekspir - Makbet

Makbet Williama Szekspira, słynna tragedia pełna akcji, przekazuje nam odwieczną prawdę o tym, że żądza władzy oraz dążenie do celu po przysłowiowych "trupach" prowadzą do zguby. Poznaj koleje losu Makbeta!
William Szekspir - Makbet

Słynna tragedia W. Szekspira obrazuje niszczące działanie żądzy władzy i odwieczną prawdę, że nie można zbudować trwałej struktury na przemocy i krzywdzie. Dowodzą tego dzieje tytułowego bohatera, ambitnego szlachcica szkockiego.

Odznaczywszy się w bitwie z Norwegami, powraca on z pola bitwy ze swym przyjacielem Bankiem. Na pustkowiu ukazują się mu tajemnicze wiedźmy i przepowiadają wielkie zaszczyty i koronę królewską. Bankowi oznajmiają, że jego potomkowie będą nosić koronę.

W nagrodę za wojenne zasługi król Dunkan obdarza Makbeta godnościami i zapowiada wizytę w jego zamku. Lady Makbet, uwierzywszy w przepowiednie czarownic, namawia męża do zamordowania władcy.

Ten, powodowany chęcią władzy, słucha namów żony, zabija w nocy śpiącego króla i stwarza pozory, że morderstwa dokonali pijani królewscy pokojownicy, a tych z kolei po wykryciu zbrodni w udanym oburzeniu morduje. Wszyscy opłakują zmarłego i obwołują królem Makbeta.

Jedynie dwaj synowie zabitego, Malkolm i Donalbein, w obawie o swe życie uciekają, by spróbować zemsty w odpowiednim czasie. Jedna zbrodnia pociąga za sobą następne. 

Zobacz też : William Szekspir - Romeo i Julia

Makbet pamięta o przepowiedni i każe zamordować dzieci Banka. Jednemu z synów udaje się uciec do potomków króla Dunkana. Prześladowany wyrzutami sumienia i obawą przed zemstą, Makbet ponownie udaje się do tajemniczych wieszczek.

Te prorokują, że żaden zrodzony z kobiety człowiek nie zdoła go zabić i że będzie pokonany jedynie wówczas, gdy Las Birnamski podejdzie pod mury jego zamku.

Uspokojony tymi przepowiedniami, Makbet rządzi jak krwawy tyran, otaczając się szpiegami i mordercami. W końcu naród odwraca się od niego i zaczyna popierać prawnego dziedzica tronu. Syn Dunkana wraz ze sprzymierzeńcami wkracza do Szkocji i zmierza do zamku.

Zobacz też : William Szekspir - Hamlet

Żołnierze okrywają się zerwanymi w lesie zielonymi gałązkami i wygląda to tak, jakby Las Birnamski podszedł pod mury. Zrozpaczony Makbet rzuca się w wir walki i ginie z rąk Makdufa, który nie zrodził się w sposób naturalny, lecz został wyjęty z łona matki przy pomocy zabiegu chirurgicznego.

W ten sposób przepowiednia wróżek spełniła się całkowicie. Makbet to królobójca, człowiek wiedziony żądzą władzy, początkowo odczuwający skrupuły i wyrzuty sumienia, z czasem bezwzględny, całkowicie popada w szpony zła.

Równie bezwzględna okazuje się lady Makbet, kobieta demoniczna, femme fatale, popychająca męża do zbrodni; przejdzie do historii jako symbol osoby twardej, morderczyni bez sumienia, która sama nie zabija, lecz staje się sprawczynią i motorem okrutnego czynu.

Oboje ponoszą zasłużoną karę. Ważną rolę w dramacie odgrywa świat fantazji: demony i czarownice, które uruchamiają machinę zła przez swoje przepowiednie. Do motywu tej sztuki Szekspira sięgnie w romantyzmie J. Słowacki w swojej Balladynie i również dokona wnikliwej analizy zbrodni.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)