Narkotyki

Substancje psychoaktywne

Jakie narkotyki są dostępne na nielegalnym rynku? Jak rozpoznać, że ktoś znajduje się pod wpływem konkretnej substancji psychoaktywnej (marihuana, LSD, amfetamina, grzyby halucynogenne, kokaina, ecstasy)? Jakie potoczne nazwy stosuje się na określenia tych psychodelików?
/ 26.10.2016 13:07
Narkotyki

Warto wiedzieć, z jakimi narkotykami można się zetknąć, jakie objawy wywołuje zażycie poszczególnych substancji psychoaktywnych i jakie mogą być skutki ich zażycia.

Narkotyki – rodzaje

Istnieje wiele rodzajów narkotyków. Ważne jest przede wszystkim, aby mieć świadomość, że skutki działania wszystkich narkotyków to kwestia bardzo zindywidualizowana.

Czytaj: Niesamowite przypadki pierwszej pomocy

Marihuana (potocznie: trawka, marycha, ziele, konopie)

W Polsce produkuje się marihuanę (ale także np. haszysz) z rośliny o nazwie konopie indyjskie; pali się ją w postaci tzw. jointów. Określana jest jako miękka używka, której stosowanie jest symbolem życiowego luzu i pewną modą. Wpływ marihuany na daną osobę to kwestia indywidualna. Może wywoływać euforię, odprężenie, zwiększać otwartość, ale też powodować zamknięcie się w sobie, wycofanie i bierność. Wzmacnia odbieranie bodźców zewnętrznych, osłabia koncentrację. Fizyczne objawy zażycia marihuany: przekrwione łzawiące oczy, kaszel, suchość w ustach, przyśpieszenie tętna, ogólne pobudzenie.

LSD (potocznie: kwas, listek, znaczki)

Zwykle występuje w postaci nasączonej bibułki, zilustrowanej jakimś obrazkiem. LSD przyjmuje się doustnie. Jest to substancja halucynogenna. Powoduje halucynacje wzrokowe (zmiany w wyglądzie otoczenia, np. wrażenie, że przedmioty świecą albo ożywają a twarze ludzi zmieniają się), a także słuchowe, smakowe i węchowe. Osoba po zażyciu LSD inaczej odczuwa własne ciało (np. uczucie lekkości lub ociężałości), silnie odczuwa emocje, ma urojenia, zmiany nastroju, doświadcza iluzji i retrospekcji (czyli powrotów do przeszłości). Może być zdezorientowana i mieć napady śmiechu, płaczu, jak też paniki i lęku. Fizyczne objawy zażycia LSD: rozszerzone źrenice, zawroty głowy, bezsenność, zwiększona potliwość, kłopoty z utrzymaniem równowagi.

Amfetamina (potocznie: amfa, feta, speed, białe szaleństwo)

Ma postać proszku w kolorze białym, różowym lub żółtym (amfetamina nieoczyszczona); może być wstrzykiwana, palona, wciągana przez nos i przyjmowana doustnie w postaci tabletek. Ma działanie silnie pobudzające, powoduje euforię, przypływ energii, zwiększenie gotowości do działania. Zmniejsza łaknienie i zaburza świadomość. Skutki długotrwałego zażywania amfetaminy to depresja, anoreksja lub znaczna utrata wagi, psychoza, paranoja, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, a także wirusowe zapalenie wątroby, choroby szkliwa zębów, wrzody. Z przedawkowaniem wiąże się ryzyko udaru mózgu, nadciśnienie tętnicze, bóle w klatce piersiowej. Fizyczne objawy zażycia amfetaminy: rozszerzone źrenice, nieregularne bicie serca, wysypka, biegunka, obfite poty, suchość w ustach.

Polecamy: Pomoc w razie przedawkowania narkotyków

Grzyby halucynogenne, inaczej psylocybinowe (potocznie: grzybki halucynki, magiczne grzybki)

Najogólniej są to grzyby, które wywołują u człowieka halucynacje. Mogą wywołać euforię, napady śmiechu, zwiększenie wrażliwości wzrokowej i słuchowej, silne halucynacje, a także strach, niepokój, zaburzenia pracy pamięci, paranoję. Spożywanie grzybów halucynogennych może też nasilić zaburzenia psychiczne i uwolnić ukryte psychozy. Ze względu na swoją toksyczność negatywnie wpływają na wątrobę i nerki. Fizyczne objawy zażycia grzybów halucynogennych: senność, szum w uszach, ból głowy, nudności.

Kokaina (potocznie: koka, śnieg, biała dama)

Występuje w postaci krystalicznego białego lub żółtawego proszku, ewentualnie pasty kokainowej. Może być wciągana przez nos, wcierana w dziąsła, wstrzykiwana, palona w postaci skrętów i przyjmowana doustnie. Powoduje ogólne pobudzenie człowieka, co objawia się euforią, poczuciem mocy, podnieceniem seksualnym. Łagodzi zmęczenie, hamuje lęk i możność odczuwania przykrości. U osoby, która zażyła kokainę występuje brak krytycyzmu wobec własnych możliwości, ale także napięcie, niepokój, urojenia. Taka osoba może być agresywna i nadpobudliwa psychicznie i ruchowo. Fizyczne objawy zażycia kokainy: rozszerzone źrenice, obrzęki nosa, zaburzenia pracy serca, wzrost ciśnienia i temperatury ciała, drżenie mięśni.

MDMA, ecstasy (potocznie: ex, tabsy, piguła, drops)

Narkotyk w postaci tabletek lub kapsułek o różnym kolorze, często stosowany na imprezach. Osoba, która wzięła ecstasy odczuwa zadowolenie i radość, staje się bardziej towarzyska, otwarta, swobodna, odbiera bodźce wyraźniej i intensywniej – przez co zdaje się jej, że lepiej się bawi. Dzień po humor jest znacznie gorszy, występuje przygnębienie, smutek, drażliwość. Jeśli ecstasy przyjmuje osoba w złej kondycji psychicznej, może wystąpić panika, nadwrażliwość i stan depresyjny, irracjonalne zachowanie. Fizyczne objawy zażycia MDMA: przyśpieszone tętno, podwyższona temperatura, rozszerzenie źrenic, kłopoty z równowagą.

Jeśli masz problem z narkotykami, zajrzyj: Jak leczyć narkomanię?, Ośrodki leczenia nałogów

Źródło: narkotyki.pl