POLECAMY

Stulejka w okresie dojrzewania

Stulejka to jeden z podstawowych problemów, z jakimi pacjenci zgłaszają się do urologa – szczególnie jeśli dotyczy to osób młodych. Na pewno nie należy bagatelizować tego problemu, mimo, że jest dla Ciebie wstydliwy i kłopotliwy. Dowiedz się więcej!
Stulejka w okresie dojrzewania

Czym jest stulejka?

Stulejką nazywamy zwężenie napletka uniemożliwiające jego zsuwanie poza żołądź. Jednak za stulejkę powinno się również uważać zwężenie takiego napletka, który, chociaż z dużymi trudnościami, daje się ściągnąć, lecz przy tym pęka i czasami krwawi, powodując silny ból. Kolejnym problemem związanym z tą chorobą jest niemożność właściwego umycia prącia. A w wieloletniej perspektywie może to doprowadzić do groźnych powikłań, z rakiem prącia włącznie.

Jak leczyć stulejkę?

Bardzo ważne jest, aby tę drugą, niepełną postać stulejki leczyć właściwie. Niefachowe zsuwanie napletka „na siłę” może doprowadzić do tworzenia się pęknięć, a w efekcie do bolesnych zbliznowaceń, które mogą spowodować zwężenia. Ponadto, jest to bardzo traumatyzująca metoda leczenia i może zostawić w psychice dziecka trwałe uszkodzenia. Często zdarza się, że dzieci, z obawy przed bólem wstrzymują mocz przed oddaniem, co prowadzi do przepełnienia pęcherza i związanego z tym bólu. Niestety, niektórzy lekarze wciąż traktują siłowe ściąganie napletka jako metodę alternatywną dla zabiegu chirurgicznego.

Polecamy: Dziewictwo - emocje i anatomia

Badanie dziecka powinien przeprowadzić urolog dziecięcy, gdyż ma on największe doświadczenie w kontaktach z dziećmi i ich problemami. Niestety, niewielu lekarzy zajmuje się tą specjalnością, więc terminy oczekiwania na wizytę mogą być długie.

Jak wygląda zabieg?

Jeśli badanie potwierdzi obecność stulejki, lekarz prawdopodobnie zaproponuje wykonanie zabiegu operacyjnego. Taka metoda leczenia ma tę zaletę, iż definitywnie uwalnia pacjenta od problemu. Ponadto, zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że nie jest odczuwany żaden ból. Można go wykonać najwcześniej w 2. roku życia. Operacja polega na okrężnym wycięciu części napletka. Nie jest to jednoznaczne z obrzezaniem, gdyż część napletka pozostaje. Po zabiegu i zdjęciu szwów chirurgicznych, konieczna jest okresowa kontrola.

Czytaj też: Stulejka - pokonać problem

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/rok temu
mam 14 lat
/2 lata temu
Mam 22l i możliwe że mam stulejek co mam zrobić i czy mi to samo zniknie bez potrzeby lekarza
/2 lata temu
A jesli moge odsunac zaladz a dalej nie moge to jest stulejka ?
POKAŻ KOMENTARZE (4)