POLECAMY

Sposoby na ból podczas miesiączki

Miesiączce często towarzyszą uciążliwe skurcze w dole brzucha. Do przykrych dolegliwości podczas okresu dochodzą czasem bóle głowy i krzyża oraz dolegliwości gastryczne. Oto kilka sprawdzonych sposobów na przetrwanie bolesnego okresu.
Sposoby na ból podczas miesiączki

Dobroczynne ciepło

W pierwszej kolejności wypróbuj stare, domowe sposoby oparte na dobroczynnym działaniu ciepła. Złagodzi ono ból i znacznie zmniejszy napięcie mięśniowe. W tym celu możesz wziąć ciepłą kąpiel lub użyć poduszki elektrycznej, termoforu, czy butelki z ciepłą wodą. Nie przesadź jednak z temperaturą – zbyt wysoka może powodować oparzenia i doprowadzić do nasilenia krwawienia.

Pij zioła

Napary z mięty, melisy, rumianku, nagietka czy kozłka lekarskiego najlepiej zacząć pić 2-3 dni przed spodziewaną miesiączką. Działają one łagodnie rozkurczająco i uspokajająco. W aptekach dostępne są także specjalne mieszanki ziołowe dla kobiet.

Masaż

Delikatny masaż okolicy podbrzusza to idealny sposób na bolesne menstruacje. Najlepiej wykorzystaj do tego celu olejek lawendowy (wystarczą 3-4 krople), który ma działanie rozkurczowe i relaksujące. Możesz go nakroplić bezpośrednio na dłoń, lub zmieszać z odrobiną kremu czy balsamu.

Weź tabletkę

Jeśli chcesz szybko i skutecznie przerwać ból sięgnij po środki przeciwbólowe. Najskuteczniejsze będą te, które hamują syntezę prostaglandyn, od których nadmiaru w dużej merze zależy ból podczas menstruacji. Do tej grupy leków należą ibuprofen, naproksen i diklofenak. Jeśli jednak podejrzewasz u siebie chorobę wrzodową wybierz paracetamol.

Pod żadnym pozorem nie sięgaj jednak po kwas acetylosalicylowy (np. aspirynę) – obniża ona krzepliwość krwi, przez co może nasilać krwawienie.

Bez recepty dostępne są także złożone preparaty przeciwbólowe. Oprócz paracetamolu zawierają one także kodeinę, kofeinę lub propyfenazon. Taki środek, dzięki połączeniu kilku składników, wykazuje silniejsze działanie niż pojedynczy lek.

Wielu kobietom ulgę przynoszą środki rozkurczowe – np. zawierające drotawerynę (No-Spa, Galospa).

Polecamy: Moje ciało się zmienia! Jak dojrzewają dziewczyny?

Terapia hormonalna

Czy wiesz, że popularne tabletki antykoncepcyjne nie tylko chronią przed niechcianą ciążą, ale także skracają czas krwawienia i niwelują przykre dolegliwości związane z miesiączką?

Z tego powodu lekarze coraz częściej przepisują je młodym dziewczętom, nawet jeśli nie są jeszcze aktywne seksualnie. Rozpoczęcie takiej terapii wymaga jednak bezwzględnie wizyty w gabinecie ginekologicznym.

Drobne przyjemności

Miesiączka to szczególny czas dla każdej z nas. Warto potraktować te dni wyjątkowo i pozwolić sobie na drobne przyjemności. Może to być kawałek czekolady (jej spożycie podnosi poziom serotoniny) albo relaksująca joga (niektóre asany łagodzą ból).

Polecamy: Miesiączka - jak jest postrzegana w różnych kulturach?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/rok temu
Niestety mam tyłozgięcie szyjki macicy i ból podczas miesiączki towarzyszy mi od zawsze. A od jakiegoś czasu z powodu mięśniaków doszło jeszcze krwotoczne krwawienie. Generalnie dwa pierwsze dni to dla mnie koszmar. Z bólem radzę sobie przy pomocy pyralginy, ale niestety krwawienia nie jestem w stanie zmniejszyć, więc cały czas jestem w stresie w pracy, czy nie mam plamy na ubraniu
/2 lata temu
warto wybrać się do lekarza ginekologa gdy bolesność pojawia się regularnie, trzeba sprawdzić co jest przyczyną. Trzeba koniecznie iść do ginekologa gdy : menstruacja pojawia się częściej niż co 21 dni; występuje nagły ból w dolnej części brzucha niezwiązany z miesiączką; krwawieniu towarzyszy biegunka, wysypka lub nudności; ból pojawia się 5–7 dni przed miesiączką i nie ustępuje po jej zakończeniu; występuje kilkugodzinna (ok. 6 godzin) fala krwawienia (praktycznie może oznaczać to zmienianie podpasek typu maksi co godzinę); miesiączka trwa dłużej niż 10 dni; ból powoduje rezygnację z normalnego trybu życia; ból pojawia się nagle, po wcześniejszych, prawie bezbolesnych miesiączkach. U mnie przyczyną były zaburzenia hormonalne i lekarz ginekolog przepisał mi tabletki antykoncepcyjne o przedłużonym schemacie stosowania, już nie martwię się, że co miesiąc będę krwawić bo występuje ono raz na kwartał
/5 lat temu
Aparat OVA na bóle miesiączkowe jest również dobrym rozwiązaniem. Szczególnie wtedy, gdy są jakieś przeciwwskazania do farmakoterapii.
POKAŻ KOMENTARZE (7)