POLECAMY

Skuteczna wizualizacja

Jak tworzyć w głowie wyobrażenia i skojarzenia, aby na długo pozostawały w pamięci?
Skuteczna wizualizacja

Praktycznie wszystkie techniki pamięciowe opierają się na wyobrażaniu sobie skojarzeń różnych liczb, przedmiotów, sytuacji. Stosując pewne zasady podczas tworzenia wizualizacji sprawisz, że ich zapamiętanie będzie znacznie łatwiejsze, a obrazy zostaną w Twojej głowie na znacznie dłuższy czas.

  • Oddziaływaj na każdy zmysł. Wzrok, słuch, węch, dotyk i smak są przetwarzane w różnych miejscach w Twoim mózgu. Gdy w swojej wizualizacji używasz każdego zmysłu, informacja zapisywana jest w różnych miejscach i na wielu poziomach. Tak więc gdy na przykład wyobrażasz sobie drzewo, poza jego obrazem usłysz jak jego liście szumią na wietrze, poczuj dotyk kory, zapach liści, posmakuj owocu, który na nim rośnie
  • Niech obrazy, które tworzysz będą w ruchu. Nigdy nie wyobrażaj sobie statycznych zdjęć. Porusz swoją wizualizację, spraw żeby była filmem.
  • Każdy z nas ma umiejętność zmieniania „parametrów” wyobrażeń, które tworzymy w głowie. Zadbaj o to, aby Twoje obrazy były wielkie, jasne, kolorowe, wyraźne, głośne a nawet hałaśliwe. Takie obrazy będą znacznie lepiej przez Ciebie pamiętane.
  • Używaj humoru. Jak tworzysz jakieś skojarzenie i potem je sobie wyobrażasz, dodaj tam od siebie coś, co Cię śmieszy. Humor bardzo sprzyja pamięci!

Trenuj tworzenie wizualizacji, a będziesz stawał się w tym coraz lepszy. To jest umiejętność, której każdy się może nauczyć. Powyższe zasady możesz stosować podczas używania technik pamięciowych ale i również podczas zwykłej nauki. Pamiętaj, że tworzenie odpowiednich obrazów w głowie to klucz do szybkiej i efektywnej nauki!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)