POLECAMY

Robert Muchamore, „Uciekinierzy”

Robert Muchamore jest angielskim autorem młodego pokolenia piszącym książki dla dzieci i młodzieży. W Polsce ukazała się już jego seria „Cherub”, teraz pora na kolejną, jaką są „Agenci Hendersona”. Czy "Uciekinierzy" zainteresują Twoje dziecko? Sprawdż, czego się spodziewać!
Robert Muchamore, „Uciekinierzy”

Czas i miejsce akcji "Uciekinierów"

Akcja powieści toczy się podczas drugiej wojny światowej. Rozpoczyna się w momencie, gdy Niemcy stosując taktykę wojny błyskawicznej, zajmują Francję. Armia francuska, nie mogąc odeprzeć najeźdźców, popada w rozsypkę. Cały kraj ogarnia panika. Nikt nie wie, co będzie się działo, gdy Niemcy wkroczą do Paryża. W atmosferze strachu i paniki tysiące ludzi uciekają na południe. Na zatłoczonych drogach słychać okrzyki bólu i zniecierpliwienia. W ogarniętym chaosem kraju każdy, nawet dziecko, zdany jest niemal wyłącznie na siebie.

Bohaterowie "Uciekinierów"

Marc Kilgour, wychowanek sierocińca, nie mogąc znieść upokorzeń i batów, jakie go tam spotykały, postanawia uciec. Okazja nadarzyła się w momencie, gdy po ostrzale budynku zapanowało tak wielkie zamieszanie, że nikt na nikogo nie zwracał uwagi. Czy mu się uda? Jak poradzi sobie samotny chłopiec wśród wojennej zawieruchy?

Z anglojęzycznej szkoły w Paryżu, ojciec – Digby Clarke, przedstawiciel handlowy firmy Imperial Wireless Company, w pośpiechu zabiera swoje dzieci: Paula i Rosie. Ojciec najchętniej wsadziłby je do samochodu i jak najszybciej wyjechał z miasta. Dzieciom udaje się go ubłagać, żeby zajechać do domu po najpotrzebniejsze rzeczy. Ojciec ulega.

Okazuje się, że w mieszkaniu była rewizja, ale nie tylko… czeka też na nich niemiecki szpieg.

Czy uda im się wyjść cało z zastawionej pułapki? Czy pan Clarke jest jedynie skromnym przedstawicielem handlowym? A jeśli tak, to dlaczego znalazł się w posiadaniu tajemnicy, którą chcą wykraść Niemcy? I co z całą tą sprawą ma tajemniczy pan Henderson, z którym pan Clarke za wszelką cenę usiłuje się skontaktować?

Polecamy: "Gabinet Gadów", Lemony Snicket

Czego można się spodziewać po "Uciekinierach"

Ci, którzy znają już poprzednie książki tego autora, doskonale wiedzą, że jego powieści przesycone są atmosferą odkrywania tajemnic, udaremniania spisków i pogoni za czarnymi charakterami. W tym przypadku jest podobnie. Akcja goni akcję. Raz dobrzy gonieni są przez tych złych, a za chwilę jest odwrotnie. Raz bohaterom pomaga szczęśliwy traf, a już na następnej stronie niefortunny zbieg okoliczności zmusza do zmiany decyzji.

Myślę, że książka idealnie trafia w gust chłopców powyżej dziesięciu lat, może nawet piętnastolatków. Dla młodszych dzieci mogłaby okazać się za bardzo brutalna i krwawa - opisy atmosfery okresu wojny są niezwykle realistyczne.

Czytaj także: Jak ocenić film dla dziecka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)