życzenia

Relaksacja – prosty sposób na pozbycie się stresu

Sztuka radzenia sobie z napięciami jest jedną z ważniejszych życiowych umiejętności. Relaksacja daje możliwość pozbycia się stresu w domowym zaciszu. Możliwości jest mnóstwo, przeciwwskazań – brak. Warto prześledzić zaproponowane techniki i wybrać coś dla siebie.
/ 06.04.2011 12:05
życzenia

Czym jest stres?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), długotrwały stres jest czynnikiem szkodliwie wpływającym na organizm. Przyczynia się również do rozwoju wielu chorób, stąd uznanie go za zjawisko cywilizacyjne.

Należy jednak mieć na uwadze, że istnieją różne rodzaje stresu. Dystres jest stresem szkodliwym. Pojawia się w momencie wystąpienia stresora, który organizm odbiera jako zagrażający bądź uniemożliwiający działanie. Pozostawanie pod jego długotrwałym wpływem prowadzi do wyczerpania organizmu. Ten rodzaj stresu trudno uniknąć, dlatego warto wiedzieć jak sobie z nim radzić.

Polecamy: Czym jest ucieczka w sen?

Eustres jest stresem pożądanym, bo mobilizuje do działania. Pod jego wpływem chętniej podejmujemy wyzwania, jesteśmy wydajniejsi i wytrzymalsi. Natomiast neustres jest bodźcem dla danej osoby neutralnym.

Choć stres jest chorobą ostatniego stulecia, w rzeczywistości towarzyszył człowiekowi od dawna. Naukowcy uważają, że dziś reagujemy na stresowe sytuacje w ten sam sposób, jak ludzie miliony lat temu. Zmieniło się jedynie tło oraz czynniki wyzwalające stan napięcia. W silnie stresującej sytuacji, zostaje uruchomiony szereg procesów, które mają przygotować organizm do stanu gotowości – walki lub ucieczki.

Czytaj również: Kiedy kłucie w sercu oznacza nerwoból?

Choć stres powszechnie jest uznawany za zjawisko szkodliwe, w rzeczywistości jedynie ten długotrwały lub stres zbyt silny powoduje wyczerpanie oraz osłabienie organizmu, co w konsekwencji wpędza go w różnego rodzaju choroby. Stres umiarkowany zwiększa możliwości radzenia sobie, dlatego badacze uznają go za podstawowy czynnik rozwoju

Źródło: Dagmara Gmitrzak, Techniki relaksu. Jak osiągnąć harmonię ciała i umysłu.