POLECAMY

Problemy nastolatek: pierwsza wizyta u ginekologa

Stresujesz się na myśl o pierwszej wizycie u ginekologa? Nie masz ku temu powodów! Zobacz, co powinnaś wiedzieć!
Problemy nastolatek: pierwsza wizyta u ginekologa fot. Fotolia

Pierwsza wizyta u ginekologa to wydarzenie, które może wywoływać wiele pytań i obaw. Naturalne jest, że przed taką wizytą możesz się stresować. Zapoznanie się z poniższymi informacjami rozwieje twoje wątpliwości i pomoże poczuć się pewniej!

O czym powinnaś pamiętać idąc na pierwszą wizytę u ginekologa?

  1. Lekarz może zapytać o datę pierwszej miesiączki
  2. Pamiętaj datę swojej ostatniej miesiączki (chodzi o dzień, w którym się rozpoczęła)
  3. Pomyśl nad opisem dolegliwości, jeśli jakieś odczuwasz
  4. Lekarz zapyta o przebyte choroby, operacje i leki, jakie zażywasz
  5. Jeśli masz jakieś pytania do ginekologa, możesz je wcześniej spisać na kartce, aby o niczym nie zapomnieć w trakcie wizyty

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Podczas pierwszej wizyty możemy nie czuć się komfortowo. Uczucie zawstydzenia i niepewności są w takiej sytuacji całkiem zrozumiałe. Masz prawo zadawać lekarzowi pytania i mówić gdy czegoś nie rozumiesz lub nie wiesz jak się zachować. Czasem wizyta nie wymaga badania, wtedy ginekolog może przeprowadzić tylko wywiad. Pamiętaj, że do badań jest przeznaczony specjalny fotel. Dodatkowo lekarz może przeprowadzić również badanie piersi, a podczas wywiadu może zadawać pytania dotyczące dojrzewania, a także życia seksualnego.

Co jest ważne podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym?

W trakcie wizyty możemy poprosić lekarza, by tłumaczył nam w jakim celu będzie wykonywał konkretne czynności i jak będą wyglądać. Dodatkowo bardzo ważne jest, by przy zapisie powiedzieć, że to będzie pierwsza wizyta - w takich okolicznościach możesz dopytać, czy możesz wybrać płeć lekarza, do którego pójdziesz na wizytę.

Dowiedz się więcej na temat problemów nastolatków:

Jeśli miał/abyś ochotę porozmawiać o tym jak Ty przeżywasz rozstanie i zastanowić się, jak możesz sobie z tym lepiej radzić, zachęcamy Cię również do kontaktu z nami przez telefon 116 111 lub wysłanie wiadomości.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
my jesteśmy już po pierwszej wizycie, nie było tak źle. Ale o jednym z artykułu nie pomyślałam - o płci lekarza. Po prostu wzięłam córkę do tego, do którego sama chodzę, czyli do doktora Cz. z ginmedu. Tak czy inaczej wyszło dobrze bo doktor, choć mężczyzna był bardzo miły i nienachalny. Nie byłam w gabinecie przez całe badanie, tylko na początku, żeby oswoić córkę już z tym jak to wygląda i żeby się nie krępowała. Badania nie było, Kasia z wizyty zadowolona, dużo później opowiadała co jej lekarz powiedział, także ten stres mamy już za sobą. Następnym będzie pewnie pierwszy raz. Ale mam nadzieję, że do tego jeszcze długa droga.