POLECAMY

Pierwsza wizyta u ginekologa

Ginekolog to ciągle słowo budzące pewne obawy, zwłaszcza u dziewcząt, które pierwszą wizytę mają jeszcze przed sobą. Jak przygotować się na pierwszą wizytę w gabinecie ginekologa? Czy naprawdę jest to tak straszne przeżycie, jak się wydaje?
Pierwsza wizyta u ginekologa

Kiedy pora na pierwszą wizytę?

Ciągle jeszcze wizyta u ginekologa budzi obawy u większości kobiet. Zwłaszcza wtedy, gdy jest to pierwsze badanie. Nie ma określonego konkretnego wieku, w którym to badanie powinno się odbyć. Trzeba zaznaczyć, że wizyta w gabinecie ginekologa nie wymaga osiągnięcia jakiegoś konkretnego wieku. Już w wieku 16 lat dziewczyna może sama wybrać się do lekarza bez konieczności powiadamiania o tym rodziców.

Zobacz też: Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Wskazaniem do wizyty u ginekologa są wszelkie zaburzenia i nieprawidłowości m.in. takie jak:

  • Brak miesiączki.
  • Bolesne lub bardzo obfite krwawienia.
  • Silne i/lub brzydko pachnące upławy.
  • Bóle podczas oddawania moczu.
  • Rozpoczęcie współżycia.

Niepotrzebny strach, czyli jak się przygotować na wizytę u ginekologa

Przede wszystkim nie można się stresować. Może wizyta u ginekologa nie należy do najprzyjemniejszych, ale nie jest też niczym strasznym. Badanie zwykle nie jest bolesne, a łatwiej je znieść, kiedy jest się zrelaksowanym.

Przy wybieraniu daty wizyty należy pamiętać, aby wybrać taką, która nie będzie pokrywać się z miesiączką. Badanie w czasie okresu może być mniej miarodajne, bardziej bolesne, a już na pewno mniej komfortowe.

Oto kilka rad, które przydadzą się przed pierwszą wizytą:

  • Najlepiej założyć takie ubranie, które będzie można łatwo i w miarę szybko zdjąć np. luźna spódnica. Dłuższa koszula czy bluzka nie będą przeszkadzały w badaniu, bo zawsze można je podciągnąć, natomiast przykryją miejsca intymne w czasie spaceru zza parawanu do leżanki.
  • W niektórych gabinetach znajdują się specjalne pokoje z bidetami, gdzie pacjentka może w odosobnieniu się rozebrać i podmyć przed badaniem. Jednak nie jest to regułą, więc lepiej o higienę zadbać jeszcze przed wyjściem z domu.
  • Przed wejściem na badanie należy opróżnić pęcherz moczowy.
  • Lekarz na pewno zapyta o datę ostatniej miesiączki, dobrze jest mieć przygotowany zawczasu kalendarzyk miesiączkowy.

Zobacz też: Jak dbać o higienę intymną?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)