POLECAMY

Obniżenie wieku obowiązku szkolnego

Niektórzy rodzice chcą posłać swoje pociechy do szkoły jak najwcześniej, wierząc, że dzięki temu maluch będzie z większą łatwością przyswajał wiedzę. Inni natomiast woleliby, aby dziecko zaczęło naukę nieco później. Kiedy powinniśmy posłać dzieci do szkoły, czyli obniżenie wieku obowiązku szkolnego.
Obniżenie wieku obowiązku szkolnego

Obniżenie wieku obowiązku szkolnego

Rok szkolny 2008/2009 ogłoszony został przez Ministra Edukacji Narodowej Rokiem Przedszkolaka. Z jednej strony jest to dowód na wagę jaką Ministerstwo Edukacji przywiązuje do wychowania przedszkolnego jako formy przygotowania do nauki szkolnej, z drugiej zaś strony jest to zapowiedź szykowanych i obecnie już wdrażanych zmian w zakresie wychowania przedszkolnego jak i edukacji wczesnoszkolnej.

Zmiany te będą dotyczyły nie tylko obniżenia wieku rozpoczynania nauki szkolnej.

W 2009/2010 roku dzieci urodzone pomiędzy 1 stycznia 2004 a 31 sierpnia 2004 będą mogły skorzystać jako 5 – latki z rocznego przygotowania przedszkolnego, ale nie będzie to jeszcze obowiązkiem.

Zobacz też: Czas wolny dobry dla dzieci

Rodzice tych dzieci będą również mogli zdecydować, czy ich dziecko rozpocznie naukę szkolna w wieku 6 czy 7 lat, jednak jeśli dziecko skorzysta w wieku 5 lat z przygotowania przedszkolnego wskazane byłoby rozpoczęcie nauki szkolnej w wieku lat 6.

W 2010/2011 roku 6 –latki urodzone pomiędzy 1 września 2004 a 31 grudnia 2004 będą objęte obowiązkowym roczny przygotowaniem przedszkolnym, jednak na wniosek rodziców 6 – latek będzie mógł rozpocząć naukę szkolną.

W tym roku zostanie również wprowadzone roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne dla dzieci pięcioletnich urodzonych w roku 2005.

Po odbyciu rocznego przygotowania przedszkolnego 6- latek powinien rozpocząć naukę szkolna, chyba że rodzice zdecyduj inaczej.

Czytaj więcej na: Obniżenie wieku obowiązku szkolnego

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)